Zotac Ion Anakart: Nvidia Intel Atom’u Ayağa Kaldırıyor

Atom işlemcileri konu alan pek çok inceleme yaptık. Bazen işlemcileri tek tek ele aladık bazen Athlon ve Nano gibi rakiplerle karşılaştırdık. Netbook pazarı için olmazsa olmaz ancak masaüstü gereksinimlerini karşılamaktan uzak yorumunu yaparken neredeyse bir yıllık inceleme tecrübemize dayanarak konuşuyoruz. Tabi ki bu yorumları yaparken Atom işlemcileri Intel’in 945G-serisi yongasetiyle birlikte ele alıyoruz çünkü şimdiye kadar bu işlemcilere eşlik edecek başka bir seçenek yoktu.

Zotac Ion Anakart: Nvidia Intel Atom'u Ayağa Kaldırıyor

Geçtiğimiz aylarda Intel’in Atom-temelli yongasetlerine karşı durabilecek yeni bir seçeneğe göz atma imkanımız olmuştu. İlk kez bu yılın CES’te karşımıza çıkan ürün sunduğu bağlantı özellikleri ve GPU gücüyle dikkatimizi çekmeyi başarmıştı. Ayrıca üretici tarafından gelecek aylarda Ion hakkında çok daha fazla haber duyacağımız yönünde uyarılmıştık.

Şimdi aradan neredeyse altı ay geçtikten sonra (ve Acer’ın AspireRevo nettoplarını duyurmasından sonra) Ion temelli ilk mini-ITX anakart test merkezimize ulaştı. Bunun anlamı şu kendi PC’ni kendin kur mantığıyla hareket eden kullanıcılara yeni bir yol daha açıldı. Peki bu yola girmeye değer mi? Bu yazıda bu tür sorulara cevap arayacağız.

Nvidia Ion: Ortaya Çıkıyor

İlk Ion örnekleri kelimenin tam anlamıyla yüklü olarak gelmişlerdi: Çok sayıda USB 2.0, 7.1-kanal analog ses çıkışı, DVI, HDMI, Gigabit Ağ ve SATA bağlantıları. Ürünün bu kadar çok bağlantı desteklemesi Nvidia’nın GeForce 9300 yongaseti (firma artık buna Ion Graphics Processor – IGP adını veriyor) sayesinde mümkün oluyor.

Kısaca hatırlamak gerekirse GeForce 9300’ün (bundan sonra IGP olarak bahsedeceğiz) kuzeyköprüsü ve güneyköprüsü işlevlerinin çoğunu üzerinde barındıran tek bir yonga olduğunu söyleyebiliriz.

Zotac Ion Anakart: Nvidia Intel Atom'u Ayağa Kaldırıyor

G/Ç özellikleri arasında beş taneye kadar PCU yuvası, altı SATA 3 Gb/s bağlantısı, beş yuva üzerinde toplamda 20 PCI Express 2.0 hattı (1x 16-hat ve 4x 1-hat), tümleşik Gigabit ağ, 12 USB 2.0 girişi ve HD ses yer alıyor.

Kuzeyköprüsü işlevleri arasında DDR2-800 veya 1333 MHz’ye kadar çıkan hızlarda DDR3 destekleyen bellek denetleyicisi de yer alıyor. Nvidia, 1333 MHz FSB hızının Atom, Celeron, Pentium 4 ve Core 2 işlemcileri desteklediğini belirtiyor. Ancak bu modern veriyoluna ve hızlara hevesinizi biraz bekletmeniz gerekiyor çünkü Zotac’ın anakart üzerine lehimlediği Atom 330, 533 MHz FSB ve DDR2 bellek desteği sunuyor.

Tabi tümleşik grafik yongasını da unutmamak gerekiyor. Nvidia’nın G86 GPU’sundan türetilen IGP, 16 tarayıcı işlemcisine sahip ve paylaşımlı bellek arayüzü kullanıyor. Grafik çekirdeği 450 MHz hızında çalışırken tarayıcılar (shader) 1100 MHz hızında çalışıyorlar (daha önce test ettiğimiz GeForce 9300’den biraz daha yavaş).

Yongasetinin özelliklerini gördükten sonra bakalım Zotac, Nvidia’nın IGP’sini nasıl bir mini-ITX anakart haline getirmiş.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın