Zotac GeForce GTX 470 AMP! Edition Ekran Kartı İncelemesi

Nvidia Fermi tabanlı bir ekran kartı almak istiyorsunuz ama sıcaklık konusunda çekinceleriniz mi var? Zotac GeForce GTX 470 AMP! Edition ekran kartını görünce fikriniz değişebilir.

Nvidia ve ATI (AMD) arasındaki kıyasıya rekabet, Nvidia’nın Fermi tabanlı ekran kartlarını piyasaya sunması ile yeni bir boyut kazandı. Evet, Nvidia’nın Fermi tabanlı ekran kartları sıcak çalışıyor ve fazla güç çekiyor denebilir; fakat Nvidia’nın da elinde önemli kozları olduğunu ve masaya boş gelmediğini biliyoruz.

Nvidia’nın Fermi tabanlı ekran kartları ile sunduğu en büyük yenilik, şüphesiz Tessellation hesaplamalarına getirilen performans kazanımları oldu. Nvidia Fermi tabanlı ekran kartları, ATI’nin HD 5000 serisine göre Tessellation hesaplamalarında bariz bir üstünlüğe sahip.

Zotac GeForce GTX 470 AMP! Edition

Physx, CUDA, Nvidia ortaklığında geliştirilen oyunlar… Bunlar ise uzun süredir aşina olduğumuz Nvidia avantajları.

Fermi tabanlı ekran kartlarının fazla güç çekmesi şu anda çözülebilecek bir sorun değil; fakat referans soğutma çözümleri dışındaki tasarımlar ile Fermi tabanlı ekran kartlarının ısı sorunları giderilebilir mi?

Zotac, AMP! Editon serisi ile giderilebildiğini gösteriyor. Zotac GeForce GTX 470 AMP! Editon ekran kartı incelememizde bu konuya ayrıca el atacağız. Dilerseniz önce Zotac, bizler için nasıl bir kart üretmiş hemen bakalım.

Zotac GeForce GTX 470 AMP! Edition kutu resmi

Kutu tasarımı övgüyü hak ediyor

7 Yorum

 1. ReBoN

  İnceleme için sağolun.Kartı çok beğendim taaki fiyatını görene kadar.Nvidia keşke biraz daha ucuza satsa.Yalnız eksilerde yazılan ”Kutu içeriğinde oyun yok” biraz garip duruyor.Oyunsuz ekran kartı olmaz mı ya:D

 2. Vernoncougar

  Bende 2 tane zotac gtx 480 aldım ama amp edıtıon degıl, soylekı; toptancı bu kartın gelme ıhtımalının cok dusuk oldugunu soyledı cunku fıyatı ucuk dıyor gelme ıhtımalı olsaydı bekleyecektım, nasılkı hd 5870 lerın su sogutmalı olanları gelmedı turkıyeye bunun da gelmesı zor.

 3. ahmet mete

  Oyun seçimlerinizi yanlış buldum gerçekten CRYSIS METRO 2033 GTA 4 gibi sistemleri zorlayan oyunlarla test yapsaydınız gerçek gücünü görebilirdik kartın .Test ettiğiniz oyunları 4850 gibi ucuz kartlar full hd full detay gayet akıcı 50fps üzeri  oynatıyor zaten  fazlası fps nin oyuncuya bir extra getirisi yok .

  Bu yüzden incelemeyi yanıltıcı buluyorum  yabancı sitelerden gördüğüm kadarı ile bu kartlar yeni oyunlar karşısında full hd oynandığında  30 fps değerlere zar zor ulaşıyor yeni çıkacak kaliteli oyunlarda oyuncuyu şapa oturtabilir . 

  • Tahir Meylani

   Metro 2033 sunduğu görsellere oranla çok fazla grafik gücü istiyor. Zaten DirectX 11 yerine DirectX 10’da çalıştırdığınız zaman oyun yüksek çözünürlüklerde bile gayet akıcı oluyor. O yüzden Metro 2033 belirleyici bir oyun değil bana göre. Yine de bir sonraki testimize Metro 2033’ü dahil edebiliriz.

   GTA 4 ise GPU’dan çok CPU’a ve GPU bellek miktarına bakıyor. GTA 4 testlerini dahil etmeyi düşünmüyorum bundan sonraki testler için de.

   Crysis’i de ekleyebilirim bundan sonraki testler için tam emin değilim.

   Ayrıca Dirt 2 ve Resident Evil 5 testlerini de stabil bulmadığım için inceleme de yer vermedim. Özellikle Dirt 2 demo stabil olmaktan çok uzak bir oyun (kendi benchmark testi için konuşuyorum). Bir sonraki testlerde Dirt 2’nin Steam versiyonunu da deneyeceğim. Bakalım değişen bir durum olacak mı?

  • Tahir Meylani

   Sanırım incelemenin diğer sayfalarını gözden kaçırdın çünkü hem ısı değeleri, hem de kutu içeriği incelemenin diğer sayfalarında yer alıyor.

   Altta diğer sayfalar için başlıklar göreceksin oradan istediğin bilgilere ulaşabilirsin 🙂

Bir cevap yazın