Zorlama Deneyi: Güç Kaynaklarını Pusuya Düşürdük!

İtici Gücümüz – Güç Kaynaklarını Neden Tam Yük Altında çalıştırdık?

Zorlama Deneyinin temelinde farklı karşılaştırmalar yaparak, güç kaynaklarının sergilediği kararsızlıkları ortaya çıkarmak yatıyordu. Özellikle çift işlemcili ve SLI yapılandırmalı bilgisayarların güç kaynaklarını uç noktalara kadar zorlayabileceğini göz önüne alarak deneyimizi yapılandırdık.

Çoğunluk üretici ürünlerinin ne kadar güçlü olduğuna ilişkin reklam yaparken, son kullanıcının bu iddiaları sınama olanağı neredeyse bulunmuyor. Her ne kadar BIOS ekranında bazı değerler okunabilse de, işin uzmanları bile güç kaynaklarının tam yük altındaki davranışını kesin olarak belirleyemiyorlar.

Bilgisayarınızın güç kaynağı, aslında bilgisayar deneyiminizi berbat edebilecek, içeride gizlenmiş bir bileşen. Bazı durumlarda bir süre her şey yolunda gidiyor, ancak daha sonra tanımlanamaz kilitlenmeler ve çakılmalarla karşılaşabiliyorsunuz. Aynı durum güçlü bir ekran kartı veya işlemciyle donatılmış bilgisayarlarda da yaşanabiliyor – bir anda sisteminiz kararsız davranmaya başlıyor.

Bu gibi durumlarda kullanıcı hemen bellekten, işlemciden ve soğutma düzeneklerinden şüpheleniyor. Bunlar işi çözmediğinde sıraya BIOS ve sürücüler giriyor. Cebinde parası olanlar ise hemen sorunlu olduğunu düşündükleri parçayı değiştirme yoluna gidiyorlar.

Sonuç ise sorunun biraz biçim değiştirerek sürmesi oluyor.

Tüm bunların gerçek nedeni ise aslında taşıyabileceğinden daha fazla yüklenmiş bir güç kaynağı olabiliyor. Yine de çoğu kullanıcı düzgün çalışmadığında bilgisayarın çalışmasını bile engelleyecek bir bileşen olan güç kaynağından “nedense” şüphelenmiyor ve kendi “karmaşık” kuramlarıyla bilgisayar satıcılarının ve teknik servislerin sürekli başını ağrıtıyor.

1 Yorum

 1. Ziyaretçi

  bence havaya uçan güç power supply giriş kısmında ki transistörlerin

  olduğu kısımda yaşanıyor bence transistörlerde bir hata var yada

  transöstörlerin yan devre elemanlarının  seçiminde bir yanlışlık var

  bu bahsettiğiniz power büyük bir ihtimalle yüksek sıcaklıkta çalışıyor

  ilk açıldığı bir kaç dakikadan sonra yüklenmeseniz bile ısınacaktır

  bence power supply tasarımında hata var bu güne kadar hiç böyle bir

  şey duymamıştım ama ilginç eh sonunda transistörler ya yanacak yada

  patlayacaktır heleki dalgalı bir voltaja denk gelirse uzunçalışmaya gerek

  kalmadan uçar tam bir gaf italatçıda üretici kadar suçlu bu paylaşım için

  çok teşekkürler çok faydalı bilgiler bu sorunu nekadar düzeltselerde

  şirket imajı 0 oldu yazık alialtin 12vdc.sitemynet.com

Bir cevap yazın