Zorlama Deneyi: Güç Kaynaklarını Pusuya Düşürdük!

Altına Hücum Mu? %600’e Varan Kar Oranı

Güç kaynakları pazarın en yüksek kar oranına sahip ürünleri olmayı sürdürüyor. Güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre, özellikle Çin’den alınan ürünlerde bol sıfırlı karlar elde edilebiliyor. %1000 gibi karlarla satılan fiş ve kablo gibi küçük ürünler dışında, bilgisayar pazarında güç kaynaklarından daha fazla para kazandıran başka bir ürün grubu bulunmuyor. Aşağıdaki hesapla Çin’den birkaç USD’ye alınan bir ürünün tüketiciye gelene kadarki süreç içerisinde nasıl pahalandığını ortaya koyuyor. Bu genellikle simsarların ve dağıtıcıların cebine kalan birkaç %100’lük kar oranının toplam sonucu oluyor. Yine de bu ürünlerde arızalı ürün ve garanti hizmetlerinin alım yapan satıcı veya dağıtıcı tarafından karşılandığını, üreticinin sorumluluğu bulunmadığını belirtelim. Çin’den yapılan alımlarda karlılığın anahtarı bir kalemde binlerce parça ürün satın almaktan geçiyor. Bu yöntem parça başına bedeli birkaç dolara kadar düşürebiliyor.

17 USD’ye 300 W?

İsimsiz (no-name) ürünler günümüzde pazarın gideceği yönü gösteriyor. Bu kadar yüksek kar oranlarıyla bile bazı ürünlerde 17 USD’lik son kullanıcı etiketi bulunabiliyor. İşte size çoğu bilgisayarın güç gereksinimini karşılayabilecek olan 17 USD’lik, sağlamından 300 W veren bir ürün.

Hiçbir ürün bundan daha fazla ucuzlatılamayacak kadar ucuz olamaz: Özgün Donanım Üreticisi'nden (OEM) 17 USD'ye 300 W çıkış gücü veren, ısmarlama bilgisayarda kullanılan bir güç kaynağı. Evlere şenlik!

Hiçbir ürün bundan daha fazla ucuzlatılamayacak kadar ucuz olamaz: Özgün Donanım Üreticisi’nden (OEM) 17 USD’ye 300 W çıkış gücü veren, ısmarlama bilgisayarda kullanılan bir güç kaynağı. Evlere şenlik!

Toplamda 19 adet güç kaynağını, 24 saat boyunca, tam yük altında çalıştırdık. %20’den başlayarak gücü 5.5 saat içerisinde %100’e çıkarttık ve böylece sürdürdük. Gerilim (V), akım (A), sıcaklık (°C), çıkış ve dalgalanma değerleri Zorlama Deneyi boyunca sürekli izlendi ve incelendi. Bu veriler ışığında iki adet yere sağlam basan öneride bulunabildik.

1 Yorum

 1. Ziyaretçi

  bence havaya uçan güç power supply giriş kısmında ki transistörlerin

  olduğu kısımda yaşanıyor bence transistörlerde bir hata var yada

  transöstörlerin yan devre elemanlarının  seçiminde bir yanlışlık var

  bu bahsettiğiniz power büyük bir ihtimalle yüksek sıcaklıkta çalışıyor

  ilk açıldığı bir kaç dakikadan sonra yüklenmeseniz bile ısınacaktır

  bence power supply tasarımında hata var bu güne kadar hiç böyle bir

  şey duymamıştım ama ilginç eh sonunda transistörler ya yanacak yada

  patlayacaktır heleki dalgalı bir voltaja denk gelirse uzunçalışmaya gerek

  kalmadan uçar tam bir gaf italatçıda üretici kadar suçlu bu paylaşım için

  çok teşekkürler çok faydalı bilgiler bu sorunu nekadar düzeltselerde

  şirket imajı 0 oldu yazık alialtin 12vdc.sitemynet.com

Bir cevap yazın