Zorlama Deneyi: Güç Kaynaklarını Pusuya Düşürdük!

Zorlama Deneyi: Güç Kaynaklarını Pusuya Düşürdük!

Ne destansı bir proje – Münih THG Laboratuarında 6 haftadır yürüttüğümüz, 6’sı sınıfta kalan 19 farklı güç kaynağını sınadığımız deneyimiz sonra erdi. 300 W’lık Fortron’dan 850 W’lık PC Power & Cooling Turbo-Cool’a kadar değişen çıkış güçlerine sahip ürünleri sınadık.

Son yıllarda yürütülen karşılaştırma incelemelerine bakarsak güç kaynaklarının kalite ve işlevlerinin sürekli geliştiğini görüyoruz. Elbette kullanıcıların da cüzdanlarını daha fazla hafifletmeleri gerekiyor, çünkü 500W düzeyindeki ürünler 150 USD dolaylarından kapıyı açarken, fiyatların bir üst sınırı da bulunmuyor. Örneğin 850 W’lık PC Power & Cooling Turbo-Cool’un fiyat etiketinde 500 USD yazıyor. Aslında pazarda çok yüksek başarımı, çok ucuz fiyata sağladığını iddia eden isimsiz (no-name) ürünler de bulunuyor, ancak bu ürünler bizim Zorlama Deneyimizde yer almadılar.

Peki gerçek yaşamda olaylar nasıl gelişiyor? Güç kaynağı satın alan kullanıcılar ve hatta satışını yapan mağazalar bile üreticilerin iddialarına büyük bir saflıkla, körü körüne güveniyorlar. Ancak bizim deneylerimiz gösteriyor ki; üreticinin tam güç tanımları her zaman gerçeği yansıtmayabiliyor – hatta en yüksek fiyat düzeyinde bile. Örneğin belirtilen “500 W” değeri, farklı hatların bileşik güç değeri olduğundan, gerçek kullanımdaki başarımı iyi yansıtmıyor; ve özellikle kullanıcıların üreticinin verdiği tanımları sınaması da neredeyse olanaksız. Rakiplerinin benzer iddialarına karşılık olarak, çok sayıda üreticinin hiç çekinmeden “abartılmış” güç düzeyleri belirtmesi de bu denetimsizlikten kaynaklanıyor.

1 Yorum

 1. Ziyaretçi

  bence havaya uçan güç power supply giriş kısmında ki transistörlerin

  olduğu kısımda yaşanıyor bence transistörlerde bir hata var yada

  transöstörlerin yan devre elemanlarının  seçiminde bir yanlışlık var

  bu bahsettiğiniz power büyük bir ihtimalle yüksek sıcaklıkta çalışıyor

  ilk açıldığı bir kaç dakikadan sonra yüklenmeseniz bile ısınacaktır

  bence power supply tasarımında hata var bu güne kadar hiç böyle bir

  şey duymamıştım ama ilginç eh sonunda transistörler ya yanacak yada

  patlayacaktır heleki dalgalı bir voltaja denk gelirse uzunçalışmaya gerek

  kalmadan uçar tam bir gaf italatçıda üretici kadar suçlu bu paylaşım için

  çok teşekkürler çok faydalı bilgiler bu sorunu nekadar düzeltselerde

  şirket imajı 0 oldu yazık alialtin 12vdc.sitemynet.com

Bir cevap yazın