Zarlar Atıldı: Pentium 4/2533 vs. Athlon XP 2100+

Intro

Artık çoğumuz hatırlamıyordur: Intel’in Pentium 4 işlemcisi Kasım 2000’de çıktığında müşteri bulmakta oldukça zorluk çekmişti. Pek çok kişi Pentium 4’ün başarılı olup olmayacağını merak etmeye başlamıştı. Sonra Intel’in bu yeni işlemcisini SDRAM ile buluşturan i845 yongası çıkageldi ve işler değişmeye başladı. Ancak gerçek atılımın Northwood çekirdeğine sahip Pentium 4 “A” ile başladığını da söylemek gerek; büyük kitlelerin ilgisini çekmeyi başaran oydu çünkü. Intel’in beğendiği bir ürün oldu tabii, zira üretim maliyeti düşük ve ayrıca şu sıralar AMD karşısına ne çıkarırsa çıkarsın yenebilecek güçte. Fiyatların gerilemesi, kolay entegrasyon, performansının neredeyse Intel’in savunduğu kadar yüksek olması gibi sebeplerden dolayı kullanıcılar da beğendi.

AMD’nin Athlon XP işlemcisi için zor zamanlardayız. Bugün AMD’nin amiral gemiliğini üstlenen en yüksek işlemcisi her ne kadar fiyat/performans olarak hala en iyisi olsa da, bir süredir öyle dört başı mamur değil. AMD, Athlon XP’nin model isimlerini koyarken kullandığı “performans ölçütünü”, Intel’in saat hızı liderliğine karşı bir tavır olarak geliştirmişti. (Ç.N: Örneğin 1533 MHz’lik Athlon XP, sonuna 1800+ takısı alarak piyasaya sürüldü.) Pentium 4, eşit saat döngüsünde AMD Athlon XP kadar çok işlem yapamıyordu ama bilgisayar dilinden anlamayan büyük çoğunluğa işlemci sattırabilmeyi sağlayan yüksek MHz veya GHz rakamlarını sunabiliyordu. Basın, AMD’nin bu yeni işlemci hız tanımlamasından pek hoşlanmasa da işlemci başarılıydı ve bu sayede Athlon XP’nin itibarı korunmuş oldu. Sonrasında Intel “Northwood” ile çıkageldi, ve Pentium 4 aniden daha hızlı, daha ufak, daha az ısınan ve – inanılmaz ama – daha ucuz bir hale dönüştü!

Şu sıralar en hızlı AMD Athlon XP işlemci “2100+” modeli iken, Intel 2.4 GHz hızında Pentium 4’ler piyasada mevcut. Yine de Athlon XP’nin bu modeli hala Intel’in bu üst P4 modeline etkileyici derecede yakın sonuçlar veriyor. Ancak Intel nihayet 533 MHz işlemci veriyolu hızını – başka bir deyişle FSB (Front Side Bus) hızını – ve bu veriyolunu kullanan 2533 MHz’lik Pentium 4 işlemcisini piste çıkararak arayı açmaya karar verdi.

Eğer son anda karar değiştirilmezse Intel bu işlemci için klasik bir “yeni ürün serisi duyurusu” yapmayacak. Bu konu hakkında ilerleyen sayfalarda bilgi vereceğiz.

CPU

Bir cevap yazın