Yüksekten Uçanlar: AMD Athlon XP 3200+, Intel P4 3 GHz’e Karşı

Yüksekten Uçanlar: AMD Athlon XP 3200+, Intel P4 3 GHz'e Karşı

Bu işlemci popüler Athlon XP serisinin 16. işlemcisi (bize göre sadece basına verilen 2250 MHz’lik 2800+ modeli sayılmaz). İşlemci aynı zamanda AMD Athlon’un evrimindeki 10. aşamayı temsil ediyor ve diğer hiçbir işlemci mimarisi bu kadar uzun süre ayakta tutulmamıştı. Athlon tasarımının lansmanı 1998’de yapıldığından beri (o zamanlarda Pentium III’ün başına bela olmaya başlamıştı) AMD bu işlemci üzerinde epey oynadı ve Intel’in P4 modeline eşdeğer hale getirmeyi başardı.

Yeni Athlon XP işlemcisine “XP 3200 +” etiketini basan AMD, bunu en hızlı masaüstü işlemci sıfatı ile pazarlıyor.Şurası bir gerçek: Model numarasının sonundaki artı işareti beklentileri artırabilir ve bu yeni bebeğin en azından 3200 MHz’lik Pentium 4’e eşit bir performans çıkardığının düşünülmesine yol açabilir. AMD’nin model numaralandırma sisteminin Athlon XP’nin tam performansını yansıtıp yansıtmadığı tartışılabilir ancak şimdiye dek piyasada Intel’e karşı pozisyonu açısından görevini yerine getirdi.

Tam olarak saat hızına saat hızı karşılaştırması yapmak mümkün değil ancak iki işlemcinin ortak olduğu bir nokta var: FSB hızları 200 MHz, yani yongaseti ile işlemci arasında veri daha hızlı alınıp veriliyor. Ancak Intel pazarlamacıların FSB800 adını vermesine yol açan dörtlü veri hızını (quad-data rate) kullanırken AMD hala FSB400 olarak adlandırılan çift veri hızını (double-data rate) kullanmaya devam ediyor. Bu testte elmalarla armutları karşılaştırıyor gibiyiz, ancak piyasada kullanılan numaralandırma sisteminin de işleri kolaylaştırmadığı bir gerçek.

Yeni Athlon XP 3200+: FSB hızı 200 MHz, saat hızı 2200 MHz.

Yeni Athlon XP 3200+: FSB hızı 200 MHz, saat hızı 2200 MHz.

Tüm meraklıları memnun edecek bir gelişme iki rakibin de bu sefer aynı RAM bellek teknolojisini kullanabilmesi: CL2 modunda çift DDR400. Yani Rambus konusunda beklentileri olanlar hayal kırıklığına uğrayacaklar. Rambus bitti. Finito!

Yüksekten Uçanlar: AMD Athlon XP 3200+, Intel P4 3 GHz'e Karşı

Bir cevap yazın