Yüksek Hız Yüksek Performans mı Demektir?

Yüksek Hız Yüksek Performans mı Demektir? TwinMOS ve Buffalo Technology'nin Hızlı DDR Bellekleri Testte

Mikroişlemci hızlarındaki sürekli artış artık hız kesmişe benziyor. En hızlı Intel modeli 3.06 GHz’e ulaşabiliyor; ancak bir sonraki işlemci olan Prescott kod adlı model geldiğinde bile çok az hız artışı bekleniyor. RAM dünyası ise bambaşka bir alem. Firmalar sürekli olarak daha hızlı bellek yongaları ve modülleri üreterek kendilerini aşmaya çalışıyorlar. Günümüzde 433 veya 466 MHz gibi hızlara (PC3500 ve PC3700) ulaşılıyor ve daha fazla performans için umutlarımızı körüklüyor.

Testimiz için iki firma bize en iyi modellerini gönderdi. TwinMOS teste 466 MHz’lik (PC3700) iki adet 256-MB DIMM ile, Buffalo Technology ise 466 MHz’lik içi iki 512-MB DIMM bellek işle katıldı. Bellek modülleri bilindiği üzere, daha düşük saat hızlarında da çalıştırılabiliyorlar.

Front Side Bus ve Bellek Hızı

Sistem içinde farklı bileşenlerin saat hızları farklıdır. İşlemciler, yongasetleri ve ana bellek ile ilgilenen herhangi bir meraklı, farklı bileşenlerin farklı hızlarda çalışacak şekilde ayarlandığından haberdardır. Bunlardan birincisi işlemcinin hızıdır (dahili hız veya işlemci saat hızı). Diğer bir alan Front Side Bus (FSB) olarak bilinir ve işlemci ile kuzey köprüsü arasındaki bağlantıyı simgeler. Günümüzün Pentium 4’ü için 400, 533 veya 800 MHz’lik veya Athlon XP’ler için 266 ve 333 MHz’lik FSB hızları ile karşılaşmak mümkün.

Son olarak, genel performansı etkileyen bir diğer faktör de belleğe giden veriyolu olarak karşımıza çıkıyor. Genel bir kural olarak performans değerlendirmesi en son bellek teknolojisine göre yapılıyor. Geçmişte çıta 133 MHz’lik SDRAM idi. Günümüzde ise bu çıta 200 MHz’lik Double-Data-Rate SDRAM’a çıktı. DDR ile performans efektif saat hızı olan 400 MHz’e dayandı. Bu yüzden DDR400 etiketi (veya PC3200) gördüğünüzde 3200 MB/sn’lik bir bantgenişliği söz konusu.

Bir cevap yazın