Youtube’u Yasaklayan BTK ve TİB Saldırıya mı Uğradı? (Güncellendi)

Başta Youtube olmak üzere birçok internet sitesine sansür uygulayan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Ulaştırma Bakanlığı ve ona bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın internet sitelere bir süredir erişilemiyor.

Bazı internet kullanıcıları; bir olaya, bir kişiye tepki duydukları zaman o kişi veya kurumların internet sitelerine saldırabiliyorlar. Geçmişte bunun örneklerini çok gördük. En son Ubisoft’un DRM sisteminden rahatsız bir oyuncu kesimi, Ubisoft sunucularına DOS saldırısı yapmış ve sunucuları bir süre işlevsiz hale getirmişti.

Yerel bir mahkemenin verdiği karar sonucu Youtube’u yasaklayan ve Google’un, Youtube’u merkez sunucularına dahil etmesini neden gösterip yasağı daha da genişleten BTK, Youtube hakkında sürekli olumsuz açıklamalar yapan Ulaştırma Bakanlığı ve ona bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da benzer bir saldırıya maruz kalmış gözüküyor. Zira bu üç kurumun internet sitesine de dünden beri erişilemiyor.

Üç kurumun internet sitesinin de aynı anda çökmesi, “acaba ortada bir DoS saldırısı mı var”, sorusunu akla getiriyor ister istemez.

Sanırım ilerleyen saatlerde işin aslı ortaya çıkacaktır.

Güncelleme: Yukarıda sözünü ettiğim üç kurumun internet sitesi de tekrar aktif hale geldi. Fakat görünüşe göre, üç kurumun intenet sitesi de gerçekten hacklenmiş. Hacklerlar’ın bıraktıkları mesaj şöyle:

“Aşağıda sıralanmış olan sistemlere erişimi TSI 01:00 ila 11:00 arası engellenmiştir. Gerekçeleri aşağıda anlatılmak ile birlikte sadece bu saatler arasında erişime engellenmesinin sebebi iyi niyetimizin bir göstergesidir, amacımız kurumların çalışmasını engellemek değil aşağıda anlatmış olduğumuz konulara kamuoyunun ve kamunun dikkatini çekmektir.sitelerine erişim, youtube’a yonelik olarak yürüttükleri 5651 sayılı yasa kapsamındaki hukuksuz çalışmalar sebebi ile engellenmiştir.

Kaynak: Ntvmsnbc.com

1 Yorum

Bir cevap yazın