Youtube Video Süresi Sınırını 15 Dakika Yaptı

YouTube, eskiden 10 dakika olan video süresi sınırını %50 oranında artırarak 15 dakikaya çıkardı.

Ürün Müdürü Joshua Siegel Youtube blogunda şunları söylemiş:

Yeni süre sınırını tam olarak kullanarak kendi “15 Dakikalık Şöhret” videonuzu hazırlayabilmenizi istedik. Bu videonun dünyanın her yerinden izlenebildiğini ve insanların sizi tanıdığının düşünün: Onlara ne söylerdiniz? Arkanızda bıraktığınız iz ne olurdu? Çektiğiniz videoya “yt15minutes” etiketi verin ve 4 Ağustos’a kadar gönderin. Aralarından seçtiklerimizi YouTube anasayfasında tanıtacağız ve gerçekten 15 dakikalık şöhretlerine kavuşturacağız.

Yeri gelmişken “dünyanın her yerinden izlenebilme” sözünün sonuna kocaman bir soru işareti koymak gerekir sanırım. Dün Rusya’da da faşist bir video yüzünden mahkeme kararıyla YouTube’un tamamen yasaklandığı haberi geldi. Şu anda Çin, Brezilya, Endonezya, İran, Fas, Pakistan, Tunus, Suudi Arabistan, Suriye, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve tabi ki Türkiye’de YouTube tamamen yasaklı. Amerika ve İngiltere’deyse videolar üzerinde sansür uygulanabiliyor.

Fazla dağılmadan konumuza geri dönelim. Belki YouTube’un neden şimdi fazladan 5 dk süre verdiği sorusu aklınıza gelmiştir. Anlaşılan bunun içerik sağlayıcılarıyla ve yayın haklarıyla ilgisi var.

Yayın haklarını elinde bulunduranlar için teknolojinin son ürünü olan Content ID sistemimizi geliştirmeye ciddi oranda kaynak ayırdık. Şu anda bütün büyük Amerikan film stüdyoları, müzik markaları ve binden fazla dünya çapında ortağımız YouTube üzerindeki içeriklerini korumak için Content ID sistemini kullanıyor. Teknolojiyi geliştirme çabalarımız süre sınırını biraz daha artırabilmemize imkân tanıdı.

Bir cevap yazın