YouTube Video Düzenleme Özelliğini Tanıtıyor

YouTube, bugünden itibaren video düzenleme özelliğini kullanıma sunuyor.

YouTube LogoBu özellik ile YouTube’a yüklediğiniz videonun ID’sini değiştirmeden, yani , izleme sayısı ve yorumları da kaybetmeden düzenleme yapabilirsiniz. Videonun hâlihazırda var olan bağlantıları da çalışmaya devam edecek. Tüm yapmanız gereken videonuzun sayfasındaki ya da Videolarım sayfasındaki “Video Düzenle” butonuna tıklamak.

YouTube’un sunduğu bu yeni düzenleme özellikleri profesyonel yazılımların yerini tabi ki tutmayacaktır ama amatörce düzenleme işlemi yapmak isteyenlere ciddi oranda zaman kazandırabilir.

YouTube Ürün Yöneticisi Jason Toff “YouTube üzerindeki videoların birçoğunun makyajsız olduğu dikkatimizi çekti” diyerek yeni özelliğin neden getirildiğini açıklıyor ve ekliyor: “Site üzerinde amatör olarak düzenlenen videolar, profesyonel olarak işlenmiş videolardan çok daha fazla.”

YouTube yazılım mühendislerinden John Gregg’in yayınladığı bir blog yayına göre bazı düzenleme seçenekleri şu andan itibaren erişilebilir durumda. Bu özellikler arasında titreşim giderme, video döndürme ve renk, kontrast arttırma gibi özelliler bulunuyor. Şanslı Hissediyorum butonu ise tek bir tıklama ile renk düzeltme seçeneği sunuyor.

Google, yeni estetik efektler üzerinde geçen yıl satın aldığı Picnik ekibi ile çalışmış. Bu çalışmanın sonucunda ise videolara siyah beyaz, çizgi film gibi filtreler uygulamam mümkün hale gelmiş.

Jason Toff’un söylediğine göre videodaki sesi kaldırıp yerine önceden hazırlanmış parçalardan istenileni yerleştirmek de mümkün. Buna ek olarak videoları başından ve sonundan kırpma özelliği de YouTube’un yeni video düzenleme seçenekleri arasında.

YouTube’un yeni özellikleri için hazırladığı tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=G-n9p28Yh8w align:center

Bir cevap yazın