Youtube Tekrar Kapatılabilir!

Youtube yasaları çiğnemediği konusunda ısrarcı.

YouTube LogoEvet, Youtube sevincimiz kısa sürebilir. Peki, neden?

Öncelikle konuyu biraz açmamız gerekiyor sanırım.

Biliyorsunuz, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de X bir kurum ile Almanya’da faaliyet gösteren International Licencing Service adlı bir şirket, Atatürk’ün görsellerini koruma yetkisi için anlaşmaya varmıştı.

International Licencing Service de, Youtube’un ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak malum videoların yayından kaldırılmasını sağlamıştı. Videoların kaldırıldığını gören savcılık da, mahkemeye yazı yazıp Youtube’un erişime kapatılma kararını gözden geçirmesini istemişti. Sonuç; malum videolardan arınan Youtube, Türkiye’de tekrar özgür hale gelmişti.

Fakat Youtube konuyu araştıracaklarını ve kendi insiyatiflerinin dışında gelişen bu olaya şaşırdıklarını bildirmişti.

Youtube konuyu araştırdı ve şu açıklamayı yaptı:

Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir sure sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular. Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik.

Erişim engelleme kararı, Türkiye’de Internet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.”

Kısacası, Youtube önümüzdeki birkaç gün içinde tekrar erişime kapatılabilir.

Youtube ulusları rahatsız edecek videoları sadece o bölge için engelliyor. Mesela; Almanya’ya özel Youtube sayfasında Hitler videolarının paylaşılması yasak, ama global Youtube sayfasında bu videolardan onbinlerce adet bulmak mümkün.

Youtube, malum videoların Türk internet kullanıcılarının erişimine engellediğini söylüyor ve bunun yeterli olduğuna inanıyor.

kaynak: sabah

4 Yorum

 1. Geçiyordum...

  Merhaba! YouTube açılmış olmasına rağmen ben hala giremiyorum.Mozilla kullanıyorum ve karşıma şu yazı çıkıyor 

  Bağlantı zaman aşımına uğradı
  http://www.youtube.com sunucusu çok geç cevap veriyor.

  # Site geçici olarak açılamıyor ya da çok meşgul olabilir.
  Biraz bekleyip yeniden deneyin.
   
  # Hiçbir sayfayı açmayı başaramıyorsanız bilgisayarınızın ağ bağlantılarını
  gözden geçirin ve internete bağlı olduğunuzdan emin olun.
   
  # Bilgisayarınız ya da ağınız güvenlik duvarı ya da vekil sunucu tarafından
  korunuyorsa, Firefox uygulamasına internete erişmek için gerekli izinlerin verilmiş olduğundan emin olun.

  Öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

 2. Tamer

  Global geçerlilik olamaz ha iyi o zaman biz de youtube sahiplerini aşşağılayan bir video hazırlayıp koyalım. Onuda kaldırmasınlar görelim o zaman. Telif hakları ile ilgili olarak da global bir yasa var mı acaba?! Ha  bide 12 eylül saldırılarını kutlayan ve ladini öven bir kaç video da koymak iyi olur aslında amerikanın kanunlarıda bölgesel mi  görelim. Ha yok gerçekten bunları kaldırmazlarsa o zaman sözüm yok gerçekten hatta ayakta bile alkışlarım.

 3. goro

  Youtube demek bu kadar Türk ve Türkiye düşmanı yüzsüz yönetimsiz aşağılık bir firmaymış, biz şimdiden muadil sitelere kayalım, bunların sunucularına kalmadık…zehir zıkkım kullansınlar sunucularını.

Bir cevap yazın