Youtube Açılıyor mu?

İnternette dolaşan söylentilere göre, Youtube’un açılması an meselesi.

YouTube LogoMalumunuz yaklaşık 2.5 senedir ülkemizdeki internet kullanıcıları Dünya’nın en büyük video paylaşım sitesi Youtube’a erişemiyor. Evet 2.5 sene dile kolay.

Google, erişim engelleme kararına sebep olan videoların büyük kısmını Youtube’dan kaldırmışsa da, video paylaşanların bilgilerini Türk adaleti ile paylaşmadığı için erişim kararlarının kaldırılmasını sağlayamadı. Aynı şekilde Youtube ülkemizde resmi olarak temsil edilmediği için bir üst mahkemeye itiraz durumu da söz konusu olmadı.

Ulaştırma Bakanlığı ise, “hamaset” kokan açıklamaları ile Youtube yasağının önemli olmadığını ve kimsenin yasaları çiğneyemeyeceğini üstüne basa basa defalarca bildirdi.

Maliye Bakanlığı da Youtube’a yüklü bir para cezası kestiğini açıkladı.

Bu saatten sonra Youtube tekrar açılmaz derken, internette dolaşan söylentiler tekrar bir umut doğmasını sağladı.

    Ntvmsnbc’den Özge Birışık’ın haberine göre, Merkezi Almanya’da bulunan International Licencing Service adlı şirket, youtube’dan Atatürk’e hakaret içeren videoları kaldırdıklarını açıklamış.

    Youtube’a erişimin önündeki yasal engelin kalktığını duyuran şirketin CEO’larından Erdem Karahan, “Kendi çözümlerimizi kullanarak o videoları kaldırdık. Arşivden Atatürk’ün görsellerini koruma yetkisi aldığımızdan bizim için bir problem olmadı” açıklamasını yaptı.

    Yasağa neden olan videoların neden bugüne kadar silinemediğini ise, şirketin bir diğer CEO’su Yücel Yolcu, “Bu talep daha bize yeni geldi. Bu içeriklerin şimdiye kadar sahibi yoktu ve bir içeriği silmek isityorsanız sahibini bulmanız gerekir. Görselleri kimse sahiplenmedi. Bu görseller bu şirkete hak olarak verildi” şeklinde açıkladı.

Bizde bunu yedik 😀

Evet, çok büyük ihtimalle internette dolaşan asılsız, rayting kaygısı ile yapılmış haberlerden biri daha sevgili okuyucular.  Bildiğim kadarıyla Youtube’a yüklenen videolar sadece şikayet üzerine Youtube tarafından kaldırılır. Hiçbir şirket Youtube’un veri tabanına erişemez. Ayrıca Google’da tüm aramalarıma rağmen Almanya’da faaliyet gösteren International Licencing License adlı bir şirket bulamadım.

“Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” demişler. Yakında kokusu çıkar bu haberinde. Siz DNS ayarlarınızı malum yerlere yönlendirmeye devam edin :). Yine de umarım ben yanılıyorumdur.

Bir cevap yazın