Youtube 2.5 Yıl Aradan Sonra Tekrar Erişime Açıldı

Dünya’nın en büyük video paylaşım sitesi Youtube, tekrar aramızda.

YouTube LogoGeçen günlerde bir Youtube açılacak mı haberleri internette dolaşmaya başlamıştı. Ben de, bu habere bir hayli mesafeli yaklaşmış ve haberin gerçekliğini sorgulamıştım. Haberin sonunda da “yine de umarım ben yanılıyorumdur” demişti.

Evet, haberin sonunda yaptığım temenni gerçek oldu ve Youtube tekrar erişime açıldı. Şu an Türk internet kullanıcıları DNS ayarlarını değiştirmeden Youtube’a erişebiliyor.

Peki, bu süreç nasıl işledi?

TİB İnternet Daire Başkanı Osman N. Şen’den öğrendiğimize göre, Türkiye’de X bir kurum ile Almanya’da faaliyet gösteren International Licencing Service adlı bir şirket Atatürk’ün görsellerini koruma yetkisi için anlaşmaya varır. Şirket de, aldığı bu yetki ile Youtube’dan ilgili videoları kaldırmasını ister. Lisans haklarına hassasiyeti ile bilinen Youtube da, malum videoları kaldırır.

Daha önce Youtube yasağını kaldırması için Google’un devreye girmesi konusunda ısrar eden yetkililer böylelikle geri bir adım atıp, akılcı bir çözüme gitmiş oldular.

Daha öncede söylediğimiz gibi Maliye Bakanlığı tarafından Youtube’a kesilen vergi cezası tüm bu sürecin dışında bir konu.

İlgili videoların kaldırılması ile savcılık, mahkemeye bir yazı yazar. Mahkeme de, videoların kaldırıldığına kanaat verip, Youtube’a erişim cezasını kaldırır.

Ayrıca Ulaştırma Bakanlığı, başka sürprizlerin de yolda olduğunu belirtiyor. Yeni bir internet kanunu mu yoksa?

Neyse şimdilik DNS adreslerimizi eski halinde bırakmaya devam ediyoruz. Ne de olsa yasaklanan başka video paylaşım siteleri de var.

Evet, Youtube erişime açıldı, ama 2.5 yılık süreç bize bir kez daha gösterdi ki, internet sitelerinin erişime engellemesi için bize yeni ve daha çağdaş düzenlemeleri içeren kanunlar gerekiyor.

2 Yorum

  1. CodeMachine

    Atatürk ile ilgili olanlar hadi kaldırıldı ama diğer hassas noktalarımızı ilgilendiren videolar duruyor mu acaba ? Yani Türk milletinin tek hassas noktası Atatürk değil…

  2. Ziyaretçi13

    Hadi ya! İçimden bir ses bu haberlere inanmam gerektiğini söylüyor(?)  .Sahi bildiğiniz bir kaç video sitesi falan yok mu ? Soyleyelimde onları da yasaklasınlar. Vidivodo, dailymotion,izlesene.com, varsa ekleyinde mahkeme kapatsın hepsini.Adalete yardımcı olma babından yane!!!

Bir cevap yazın