Yıldız Savaşları Bölüm II: Yongasetlerinin Saldırısı

Giriş

Intel 533 MHz FSB hızında (gerçekte 4x veri iletim hızında 133 MHz) çalışan yeni Pentium 4 işlemcisini çıkaralı sadece birkaç hafta oldu. Intel önce bu yeni işlemci serisi için sadece bir platform, yani RDRAM tabanlı i850E yongasetini çıkardı. Bugün Intel yeni Pentium 4 ‘B’nin geniş kitlelere ulaşması için, çok daha popüler olan DDR-SDRAM belleği destekleyen iki yongaseti daha çıkarıyor. SiS ve VIA yeni Intel işlemci modelleri için kendi DDR çözümlerini zaten çıkarmışlardı; dolayısıyla Intel baskı altındaydı. Bugünden itibaren modifiye edilmiş 845E ve yeni 845G Intel’in Pentium 4 ‘B’ işlemcilere yönelik ana platformları olarak karşımıza çıkıyor. Burada cevabını merak ettiğimiz soru, bu iki yongasetinin DDR kategorisinde krallık tacını alıp alamayacakları.

Rambus firması ile anlaşması nedeniyle Intel’in ilk Pentium 4 yongaseti bir RDRAM çözümüydü ve Intel’in amiral gemisi konumundaki P4 işlemcisi için SDRAM ve nihayet DDR-SDRAM desteği sunması epey zaman aldı. RDRAM çeşitli nedenlerden dolayı asla çok popüler olmadıysa da, Pentium 4 bu bellek türüyle iyi eşleşti ve RDRAM yongasetli anakartlar en hızlı Pentium 4 platformları oldu. Geçmişte i850 platformları yüksek RDRAM fiyatlarından dolayı popüler olamadı; bugün ise i850E kötü bir tercih gibi görünüyor; çünkü bu yongaseti yeni PV1066 RDRAM bellek konusunda Intel’in resmi desteğinden yoksun olduğu gibi Intel’in USB 2.0 desteği sunan yeni “ICH4” Güney Köprüsü ile gelmeye de layık bulunmadı.

Intel’in bugün çıkardığı yongasetleri bu sorunların hiçbirini içermiyor. DDR-SDRAM her zamankinden daha popüler, RDRAM’e yeterince yakın performans veriyor. i845E veya i845G ile yeni USB 2.0 standardından da geri kalmayacaksınız, çünkü her iki yongasetinde de Güney Köprüsü olarak ‘ICH4’ bulunuyor.

Bir cevap yazın