Yılbaşı Özel Hediye Önerileri 2012

Yilbasi Özel Hediye Önerileri 2012

Bundan önceki iki yılbaşında yaptığımız gibi bu senede aklımızdan, kalbimizden ve cüzdanımızdan geçen hediye önerilerimizi siz okurlarımız için bir yazı halinde hazırladık. Hazırladık ama amacımız haydi gidin koşun bir an önce para harcayın demek değil. Amacımız hediye alması gerektiğini son anda anlamışlara, hediye alma/seçme faslından sıkılmışlara ve hediye fikirleri tükenmişlere naçizane birkaç fikir sunmaktır.

Ancak… Bu sene bir teknoloji sitesi olmamızı unutmadan tarzımızı biraz değiştirmek istiyoruz; hediye önerilerimizi teknoloji merkezli seçmek yerine, daha çok 2011 yılının farkındalığında yapmak istiyoruz. Yani demek istiyoruz ki; geçtiğimiz dönemde yaşadığımız olaylar, felaketler, savaşlar, çevre sorunları ve buna benzer insanı gülümsetmekten uzak hadiselerden hediye fikirleri çıkararak insanları gülümsetmeyi hedefliyoruz.

2011 yılında yaşadığımız bize en yakından başlayarak dünyayı sarsan olayları biraz hatırlamak gerekirse…

Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi olan deprem! Van’da meydana gelen depremde aslında ülkemizin hiçbir yerinin depremden uzak olmadığını hatırladık. Evet, bu ülke bir deprem ülkesi ve bunu unutmamalıyız. Depremden ölen vatandaşlarımızı unutmayalım ve hasretle analım ancak hayatta kalanların da hayatlarını kurtaranları hiç unutmayalım, destekleyelim!

Depremin kendisi tehlikeli olduğu gibi başka sorunları da tetikleyebilmektedir. Bunların başında nükleer santrallerin deprem gibi büyük afetler yüzünden, bulundukları bölgelerin 100’lerce kilometre çevresine dahi radyasyon sızdırabilme ihtimalidir. Aslında bu bir ihtimaldir ancak her metrekaresi deprem bölgesi olan ülkemizin bu tehlikelerle yüz yüze kalma ihtimali vardır. Japonya depremle yaşamayı öğrenen bir ülke olmasına rağmen, depremden sonra nükleer santralleri ile yaşadığı sorunları hepimiz bilmekteyiz.

Dünya aslında uzun zamandır bir ekonomik krizle sarsılıyordu. 2011 yılı ekonomik krizin bittiği sanılan bir dönemken bu seferde Avrupa Birliğinin ve Euro bölgesinin sarsılmaya başladığı bir yıl oldu. Bu sarsıntı önümüzdeki yıllarda yeni bir dünya krizine gebe, karşımızda duruyor.

Ve Arap Baharı… Belki insanlar özgürlüklerine bir adım daha yaklaştılar, belki diktatörler artık daha geri plana çekildiler, belki demokrasi buralara gelecek… Ancak Arap Baharı yaşanana kadar iç savaşlarda, devletlerin kendi insanlarına yaptığı aşırı dengesiz “isyan bastırma” girişimleri sonucunda açık bir savaş yaşandı ve bir sürü insan öldürüldü.

İç kararttık belki. Ancak hediye önerilerimizi bunların üzerine kuracağız. Tabii teknolojiyi eksik etmedik. Mutlu yıllar dileriz!

Bir cevap yazın