Yıl Sonu Yazıcı Grup Testi

Yıl Sonu Yazıcı Grup Testi

Yeni ürünlerin çıkış tarihi göz önüne alındığında, mürekkep püskürtmeli yazıcı dünyasında yılın Eylül ayında başlayıp Ağustos ayında bittiği söylenebilir. Bu piyasanın yaklaşık %90’ı üç üretici tarafından paylaşılıyor: Canon, Epson ve HP. Her üç firma da Ekim-Kasım aylarında çıkacak olan yeni ürünlerinin duyurularını Ağustos ayının ortası gibi gerçekleştirmeyi tercih ediyorlar. Bu kural bu yıl da değişmedi; yeni Canon, Epson ve HP yazıcılar önceki modellere oranla daha seksi, keskin ve hızlı görünümleriyle raflardaki yerlerini aldılar. Bu ürünlerin tamamı yenilenmiş dış görünümleri, artırılmış motor hızları, sahip oldukları yeni özellikler ve 4800-5760 dpi arası değişen çözünürlükleriyle ön plana çıkmaya çalışıyorlar. Bize de her zaman olduğu gibi kullanıcıya sundukları vaatleri ne kadar yerine getirebildiklerini test etmek düşüyor.

Canon i850: Yeni Bir Kıstas!

Canon’un yeni dört renkli mürekkep püskürtmeli yazıcısı gayet iyi, hatta öyle ki bazı altı renkli fotoğraf yazıcılarını bile geride bırakıyor. Ürün son derece hızlı çalışıyor, fotoğraf baskıları laboratuvar baskısı kalitesinde, üstelik mürekkep konusunda da tutumlu.

Yıl Sonu Yazıcı Grup Testi

Bununla birlikte i550 ile gelen 4800 dpi çözünürlüğün sonuçlara pek bir etkisi olduğu söylenemez. Üründe püskürtülen mürekkep damlasının büyüklüğü eskisiyle aynı. Bu nedenle testi bitirdiğimizde bu yazıcının hala 2 pikolitre damla büyüklüğüne ulaşmamış olduğunu görerek hayal kırıklığına uğradık.

Ancak dört saat sonra, Canon mühendisleri artık bizi bir şekilde duymuş olacak ki 5 pikolitre yerine 2 pikolitre mürekkep püskürebilen i850 modeli masamıza yerleşti. Üstelik bu üründe kafa üzerinde püskürtme deliklerinin sayısı da daha fazla:

  • S330’da 704 adet,
  • S550’de 1088 adet,
  • i850’de 1600 adet: 1280 adedi renkli, 320 adedi siyah kartuş üzerinde. Buna bir rekor diyebilir miyiz?

Fotoğraf baskı ve müsvedde modunda yaptığımız baskılarla bitirdiğimiz 5 kartuş ve binlerce sayfanın ardından şunu anladık ki, artık mürekkep püskürtmeli yazıcı dünyasını Canon i850 öncesi ve sonrası olarak iki farklı döneme ayırmamız gerekiyor. Mevcut HP foto kartuşlarının bazı problemler içerdiği biliniyor ve HP şu durumda Canon’la başedebilmek istiyorsa, geleneksel kartuş sistemine geri dönmeli.

Geçtiğimiz iki sene boyunca incelediğimiz 56 mürekkep püskürtmeli yazıcı göz önüne alındığında, i850 ayrıca üç farklı hız rekorunun da yeni sahibi oluyor: Bunlar fotoğraf baskı hızı, monokrom baskı hızı ve ilk sayfa çıktı hızı. Aslında i850 neredeyse normal çözünürlükte renkli baskı hızı rekorunu da ele geçirecekti, ancak sonuçta bu rekor hala Epson Stylus Photo 950’ye ait (bu ürün sadece Avrupa’da satılıyor, Amerika’da mevcut değil).

Yıl Sonu Yazıcı Grup Testi

Dahası i850’nin kullandığı kartuşlar S500 ve S600 serisi yazıcılarla aynı, ama fotoğraf baskı kalitesi şimdiye dek bu konuda ortaya koyulmuş en iyi ürün olan S900’la karşılaştırılabilecek seviyede.

Bununla birlikte i850 ne fotoğraf baskısı için, ne de ofis işleri için özel olarak tasarlanmış bir yazıcı değil. Kelimenin tam anlamıyla genel kullanıma yönelik bir ürün. Ancak hem fotoğraf hem de metin baskısında gösterdiği başarı sayesinde, iki yıldır aynı kartuşla mükemmel metin ve fotoğraf baskısı yapabilen ürünlere imza atabilen tek üretici konumundaki HP’den meşaleyi devralıyor.

1 Yorum

  1. Mustafa

    çok fonksiyonlu bir yazıcı almayı düşünüyorum.
    Bu aralarda bir yazıcı testi yapmayı düşünüyormusunuz? veya bu yakınlarda yapmış oldugunuz bir test varmı? Ben arama yaptım bulamadım.

Bir cevap yazın