Yeni Web Kamera Seçenekleri: Philips ve D-Link’ten 3 yeni ürün

Kurulum

Philips Pro3D PCVC750K

Philips Pro3D PCVC750K, fiziksel olarak 2 farklı şekilde kullanılabiliyor. Birincisi bildiğimiz üzere ayaklar üzerine oturuyor ve dilediğiniz yere yerleştiriyorsunuz. Bu tür kullanım için üçlü bir ayak sistemi yapılmış, cihazı üzerindeki hareketli bir noktaya nazik ama hızlı bir hareketle takıyorsunuz. Bu tür ayaklarda en sık görülen sorun USB kablonun fazla ağır gelerek cihazı kendiliğinden sağa sola çekmesi, yani bir tür rot balans sıkıntısı yaşatmasıdır. Philips mühendisleri bu sorunun önüne geçebilmek için USB kablonun hemen cihazın arkasından çıkan kısmına ufak bir kavrayıcı koymuşlar. Böylece kabloyu buraya taktığınızda ağırlık merkezi de dengelenmiş oluyor. Kamera üzerine oturduğu bağlantı noktasında sağa sola devrilmesin diye bir yanına çevriliyor ve tamamen sabitleniyor. Böylece ince ayara gerek kalmıyor. Ne yazık ki bu bilgiler bir kurulum kılavuzu yerine CD içinde HTML olarak geliyor.

Ayaklar daha çok notebook ekranları üzerine asılacak şekilde yapılmışsa da klasik CRT monitörler üzerinde de kullanılabiliyor. Ancak bunun için beraberinde gelen yapışkan aparatı kullanmak daha sağlıklı oluyor. Bence en iyisi ikinci kullanım tarzı ile devam etmek.Twain sürücüleri ile çalışan görüntüleme cihazlarının en beğendiğim yanı, hemen her tür resim düzenleme yazılımı ile çalışmaları. DSC-350F’de de bu kural değişmiyor: Hatta birlikte gelen PhotoImpression 2000 yazılımı yerine PaintShop Pro gibi shareware yazılımlara yönelebilirsiniz.

İkinci kullanım tarzında ise birlikte gelen teleskopik sistem (antenler gibi iç içe geçmiş birden fazla kanal) üzerine monte ediliyor ve daha çok sabit resim çekme veya döküman tarama için kullanılıyor. Bu teleskopik ayakların sabitlenebilmesi ve üzerine döküman yatırabilmek için bir de tabla geliyor. Ayak ve tablanın birleştirilmesi işlemi basit ve hızlı şekilde yapılabiliyor. Teleskopik ayaklar tam boya getirildiğinde 32 cm gibi bir yükselti sağlanıyor. Yani işlevi ne olursa olsun isterseniz kameranızı sürekli olarak bu ayaklar üzerinde de tutabilirsiniz. Buradaki pozisyonda da görüntüyü su terazisinden çıkmış gibi düz alabilmek için 90 derecelik bir kıvırma hareketi ve USB kablonun ayakların iki yanındaki yerlere tutturulması gerekmekte.

teleskopik sistem ve döküman taramak ya da obj resmi çekmek için kullanılan taban

Bu kurulumu tamamladıktan sonra cihazın USB fişi üzerindeki sökülmeden kullanıma izin vermeyen “önce CD’den kurulum yapınız” etiketini dikkate alıyor ve önce CD’den kurulumu yapıyoruz. Kullanım kılavuzu koymadıklarından böylesi bir önlem düşünmüşler. Kurulum CD’sinde sürücüler hariç 8 adet yazılım arasından isteğinize göre seçiminizi yapıyorsunuz. Sürücüler yüklenirken eğer Web’e bağlı iseniz Internet üzerinde yeni sürücü olup olmadığı araştırılıyor. Biz denemelerimizi yaparken en yeni sürücüler CD içindeydi, bu yüzden yazılım bir kontrol yapmasına karşın yeni bir sürücü yüklemedi. Kurulumu takiben hızlı başlat menüsüne yerleşen Philips Vlounge ile tüm işlevlere tek arabirimden ulaşabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın