Yeni Teknoloji İle Harddisklerin Kapasitesi Artıyor

Hitachi, Japonya Yeni Enerji ve Endüstriyel Teknoloji Geliştirme Kurumu ve Tokyo Teknoloji Endüstrisinin işbirliğiyle geliştirilen teknoloji ile birlikte, sabit disklerin her plakasına, bir inç kare büyüklüğündeki alana 3.9 Terabye veri yazılabilecek.

Eğer bunun önemini henüz kavrayamadıysanız şöyle izah edelim; bu yüksek yoğunluklu medya üretimi teknolojisi ile 3.5-inç boyutundaki harddiskler 24 TB, 2.5 inç boyutundaki harddiskler ise 8 TB kapasiteye ulaşabilecek.

Yeni depolama teknolojisinin detayları, önümüzdeki hafta Boston’da yapılan Metarials Research Society Fall Meeting and Exhibition’da sergilenecek.

4 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Arkadaslar,

  SSD diskler normal disklerin yerini alacak. Bundan hic supheniz olmasin. Bu haber normal disklerin son cirpinislari olarak algilanabilir. Unutmayin ki normal diskler neredeyse 30 yildir piyasada. 30 yil icinde bu noktaya geldi. Artik oyle bir noktada ki daha oteye gecmesi cok zor. Bugun 480 GB lik SSD diskler var. Fiyati su an yuksek ancak bir kac yil icinde normal disklerden cok daha ucuza satilacak. Zaten icinde bir motor hareketli bir parca yok. Maliyeti de ucuz. Su an pahalli olmasinin tek sebebi yeni teknoloji.

  SSD diskler 2 yil icinde kapsite olarak normal diskleri gececek. Zaten sessiz olmasi daha az elektrik cekmesi buyuk avantaj. Su an tek sorun fiyati…

  Saygilar,

  Baris

   

   

 2. ekuva

  60 Gb bi SSD aldım , indirmlisinden. muhteşem bir hız. 7.3 Win7 puanı var. sistemim kurulu hız gerektirmeyen dosyalarımı 1.5 Tb dikimde tutuyorum. daha büyük kapasiteli bir SSD ye ihtiyaç duyacağımı sanmıyorum. kesinlikle öneririm. ama depolama olarak değil sistem için.

Bir cevap yazın