Yeni Tanıtılan Google Music Beta’dan Ayrıntılar

Dün devam etmekte olan Google I/O etkinliğinde büyük ihtimalle Google’ın müzik hizmetinin tanıtılacağını söylemiştik. İşte Music Beta’nın ayrıntıları.

Music Beta by Google

Music Beta by Google

Hizmetin isminin Google Music olması bekleniyordu ancak isimlendirme Music Beta by Google şeklinde oldu. Hizmet şimdilik beta aşamasında olduğu için ücretsiz. Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda sizin de göreceğiniz üzere ne yazık ki şu an sadece Amerika içine hizmet veriyor.

Music Beta by Google LogoYeni hizmetle kişisel müzik koleksiyonunuzu internetteki depolama alanına yüklüyorsunuz ve bilgisayar ya da Android istediğiniz aygıttan dosyaları indirmenize gerek kalmadan (streaming) dinleyebiliyorsunuz. Müzik dosyalarınız ve çalma listeleriniz otomatik olarak eşitleniyor, yani bir aygıtta yarattığınız yeni bir çalma listesi otomatik olarak diğer aygıtlarda da kullanılabiliyor.

İşin güzel yanı internete bağlı değilken de müzik dinleyebiliyorsunuz: Google en son dinlediğiniz parçaları Android cihazınıza önbellekliyor. Ayrıca istediğiniz albümlerin veya çalma listelerinin çevrimdışı da çalınabilmelerini seçebiliyorsunuz. Ayrıca seçtiğiniz bir parçayı temel alarak 25 şarkılık bir çalma listesini otomatik oluşturan Instant Mix isimli bir özellik de kullanabilecekleriniz arasında.

Google’ın öne çıkardığı önemli başlıklar şunlar:

  • İstediğiniz yerde çevrimdışıyken bile dinleyin.
  • Özel bir çaba harcamadan müzikleriniz ve çalma listeleriniz kendiliğinden eşitlensin.
  • Bütün koleksiyonunuza tek bir yerden erişin.
  • Birkaç tıklamayla istediğiniz çalma listelerini anında oluşturun.

Yukarıdaki özelliklerin hiçbirisinde Google’ın büyük müzik şirketleriyle yaptığı anlaşmanın izlerine rastlamak mümkün değil. Zaten dünkü haberimizde de Google’ın da Amazon gibi müzik şirketleriyle anlaşmayı beklemeden hizmeti devreye sokmak istediğini belirtmiştik.

Şu an için müzik firmalarıyla anlaşmaya en yakın olan firma Apple. Eğer Apple müzik endüstrisiyle anlaşmayı başarabilirse rakiplerine göre önemli bir avantaj kazanmış olacak. Kullanıcılar sahip oldukları müziklere yükleme zahmetine katlanmadan erişebilecekler. Google ve Amazon’un şu an sundukları hizmette kullanıcılar kendi müziklerini önce sunuculara yüklemek zorunda kalıyorlar.

Bir cevap yazın