Yeni Source Motoru Gelecek Mi?

Valve, merak edilen soruyu yanıtlıyor…

Eminim birçoğunuz için Half-Life 2: Episode 3’ün (veya Half-Life 3 ya da her neyse) ardından en çok merak edilen konu, Valve’ın yeni bir Source motoru üzerinde çalışıp çalışmadığı. 2004 yılında raflara çıkan Half-Life 2’den bu yana tam 7 yıldır birçok muhteşem oyuna hayat verdi Source. İsimlerini tek tek saymaya gerek bile yok, zaten hepiniz ezbere biliyorsunuz (ki benim için Team Fortress 2 bile tek başına yeter).

Ne var ki bu harika motorun artık yaşını belli etmeye başladığı da bir gerçek. Evet, Valve özellikle son dönemde Source’u pek çok yönden geliştirmiş olabilir. Hatta nispeten eski Source oyunlarının bile hala göze hoş geldiğini söyleyebiliriz. Ancak hızla gelişen teknolojiyi ve devasa boyutlara ulaşmaya başlayan işlem gücünü düşününce, Valve’ın gelecek planları da büyük merak konusu oluyor haliyle.

Bu durum Gaming Lives sitesinin de kafasını kurcalamış olacak ki, Valve’dan Chet Feliszek ile yaptıkları röportajda yeni bir Source motorunun gündeme gelip gelemeyeceğini sormuşlar. Peki Feliszek ne yanıt vermiş?

Şimdilik motor üzerindeki çalışmamız bu şekilde, onu değiştirmiyoruz sadece güncelliyoruz. Bir noktadan sonra Source 2’nin veya başka bir şeyin geleceğini söyleyebiliriz. Fakat bu durumun devam etmesi bizim için daha kolay gerçekten. Motor değiştirdiğiniz zaman araçları da değiştiriyorsunuz ve bu da insanların çalışma şeklini değiştiriyor. Bu noktada çalışma saatleri ve eğitim konusunda da çeşitli masraflar söz konusu.

Evet, anladığımız kadarıyla Valve’ın şimdilik yeni bir geliştirme gibi bir niyeti yok. Belki de Source motorunu güncelleye güncelleye çok daha güçlü ve gelecek nesil donanımlarda rekabet gücünü koruyabilecek yeni bir motora dönüştürecekler. Şimdilik bu konuda ne desek boş. Tıpkı Episode 3’ün akıbet gibi…

3 Yorum

  1. mamad

    Tahminen yeni nesil konsolları baz alacak bir oyun motoru geliştirilecektir ki çıkışı da yeni nesil konsolların çıkışı ertesinde olacaktır. Yani 2013’te Valve’in yeni oyun motorunu görürüz diye tahmin ediyorum.

  2. Ziyaretçi

    Aşmış grafikler,yardırmış fizikler,kopartmış animasyonlardan çok fevkaladenin fevkinde geliştirici dostu bir motor bekliyorum ben.Valve bağımsızlara yönelecek,motoru satıp sürümden kazanacak,bilhassa steam ve pc sektörünün geleceği bu yönde zaten.evet.

Bir cevap yazın