Yeni Sabit Diskler: Kapasite mi Başarım mı?

Western Digital’in yeni Caviar Green modeli 2 TB kapasite sunan ilk sabit disk olma onurunu taşıyor. Seagate de birkaç ay önce Barracuda 7200.12’yi duyurdu ama en fazla 1 TB kapasite sunmakta. Samsung henüz geçenlerde Spinpoint F2 EcoGreen’i çıkarttı fakat 1.5 TB sürümünün yakında çıkacağı söylense de şimdilik piyasada sadece 500 GB kapasiteli sürüm bulunuyor.

Peki bu sabit disklerin ortak noktası ne? Hepsinin tek plakası tam 500 GB kapasiteye ulaşıyor. Şimdi hangisinin paranızın hakkını daha iyi vereceğini bulmaya çalışacağız.

Yeni Sabit Diskler: Kapasite mi Başarım mı?

Kapasiteye Karşı Başarım

Masaüstü bilgisayar sabit diskleri uzun yıllardır geleneksel 7200 d/d dönüş hızıyla işlem yapıyorlar. Genel anlamda dönüş hızı sabit kalsa bile kayıt teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde kapasite yükseldikçe başarımın da arttığını görüyoruz. Diğer taraftan Western Digital’in VelociRaptor sabit diski gibi yüksek devirli , salt hıza yönelik özel çözümler katı durum diskleri piyasaya egemen oluncaya değin üretilmeye devam edecek gibi görünüyor. Bununla beraber sadece depolama odaklı sabit diskler de var olmayı sürdürecek.

Başarım Kapasiteye Karşı

Başarım odaklı disklerin işletim sistemi ve yazılımları hızlandırması beklenir. Açıkçası Intel X25-M gibi katı durum diskleri 200 MB/s ve üzeri aktarım hızlarını, neredeyse erişim süresi olmadan sunuyorlar. Buna karşılık öyle çok enerji tükettiklerini de söyleyemeyiz.

Öte yandan depolama odaklı sabit diskler yedekleme, fotoğraf, müzik veya video dosyalarını saklamak amaçlı kullanılıyorlar. Doğal olarak 2 Terabayta kadar kapasiteyi uygun fiyatla sunuyorlar. Yalnız katı durum disklerinden (SSD) çok daha yavaşlar. Sonuçta fizik yasaları teknoloji pazarında da aynen işliyor: Giren çıkana eşittir.

Enerji Tasarrufu Eğilimi

Üretici firmalar enerji tasarrufunu ayrı bir özellikmiş gibi gösteriyorlar ki bizce bu yanlış bir davranış. Tasarruf her ürünün temel gereksinimlerinden biridir ve mümkün olan en düşük güç tüketimi için üretilmeleri gerekir. Örneğin bugün deneyimize konuk olan Samsung Spinpoint F2 EcoGreen ve Western Digital Caviar Green çok daha az güç harcayan diskler olarak tanıtılıyorlar. Seagate Barracuda 7200.12 sabit diski ise kendi sınıfında başarım tacını kapmak için üretilmiş fakat deneylerimizden anladığımız kadarıyla güç tüketim yönüyle de diğer iki sabit diskle neredeyse yarışıyor. Her reklama kanmamak gerek.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Daha evelsi gün sahip olduğum seagate baracuda 500gb harddiskimi içindeki verileri kurtarmak için “veri kurtarmaya” verdim. Alalı daha 8-9 ay olmuştu. Bir gün önce sorunsuz çalışan harddisk bir gün sonra kendiliğinden bozuldu. Bu bozulan 3. seagate harddiskimdi. Bir daha da almayı düşünmüyorum. Acaba başka ne marka var onu araştırıyorum…

  2. ramazan

    kesinlikle arkadaşlara katılıyorum geçen yıl aldım 500gb segate 7200rpm
    kasanın kapağını kapattım kapanmadı hafiif ikitan yumruk attım açtım pc gdd ölmüş

Bir cevap yazın