Yeni Pentium 4/2.53 GHz Türkiye’de

Yeni Pentium 4/2.53 GHz Türkiye'de

Sizlere, bazı ürünler Tom’s Hardware Guide merkez tarafından incelenmiş olsa bile, bize geldiğinde ikinci bir gözle bakabileceğimizi söylemiştim. Bugün elimizde böyle bir ürün var: Intel Türkiye tarafından gönderilen Pentium 4/2.53 GHz. Bu işlemci bize Exper markası ile bilinen Datateknik firması üzerinden, onların kasalarının içinde ulaştı. Intel’in Türkiye’de yakın zamanlarda dergilere ve bazı test sitelerine işlemci göndermek için uyguladığı prosedürden bahsetmek gerekirse, yeni yongasetleri ile birlikte artık mutlaka işlemciyi bir kit halinde gönderiyorlar; yani yanında anakartı da geliyor. 1 yıldır bu böyle devam ederken artık Intel’in yoğun iş yaptığı sistem üreticilerinden bellek ve ekran kartı dahil, komple sistemler de geleceğe benziyor.

İster işlemci+anakart kiti, ister bitmiş bir PC’nin kasası halinde olsun, işlemci doğal olarak bir Intel anakartla geliyor. Intel bu sırlarda Türkiye piyasasında işlemcileri kadar anakartlarını da ön plana çıkarmaya çalışıyor. Özellikle bu ay İstanbul Kadıköy Yazıcıoğlu İşhanı civarında olanlar birkaç büyük mağazanın Intel Türkiye işbirliğinde açtıkları Pentium 4 standlarında Intel anakartların da işlemciler kadar ön planda olduğunu fark etmiş olabilirler. İşte bu testte aslında incelenecek iki ürün var: Pentium 4/2.53 GHz ve işlemcinin takılı olarak geldiği Intel 850EMD2 anakart. İkisini de bu yazı içinde ayrı bölümlerde ele alacağız.

Datateknik, Exper markası altında sunduğu bilgisayarlarda kasa ve güç kaynağı kalitesine dikkat ediyor; en azından piyasadaki ne üretimi olduğu belirsiz ucuz modeller gibi değiller.

Datateknik, Exper markası altında sunduğu bilgisayarlarda kasa ve güç kaynağı kalitesine dikkat ediyor; en azından piyasadaki ne üretimi olduğu belirsiz ucuz modeller gibi değiller.

Intel’in bu ‘test kitlerinde’ – her zaman değil ama – genelde Intel’in micro-ATX anakartları bulunuyor. Tabii, bu micro-ATX anakartlar test amaçları açısından bir eksik içermediği gibi, bütünleşik LAN ve ses özellikleri olduğundan, az PCI yuvalı tam boyutlu ATX kardeşlerini aratmıyorlar bile. Öte yandan elimde Intel 850EMD2’nin büyük ağabeyi, ATX formundaki Intel 850EMV2 de var. Bu testi Intel 850EMV2’nin de yer aldığı bir dizi anakart testi izleyecek. Bütünleşik LAN’ı ve eksik PCI yuvaları dışında fazla bir fark içermeyen küçük kardeşi ise burada sadece performans sonuçlarıyla göreceğiz.

Bir cevap yazın