Yeni PC’ler Windows XP Yüklü Olarak Satılamayacak

Windows XP için parti sona erdi!

Windows XP ve Windows 7 logolarıHiç bitmeyen kavgalar vardır. Mesela; Playstation 3 mü, Xbox 360 mı? MAC mi, Windows mu? Windows XP mi, diğerleri mi?

Bu tartışmalar öyle kolay kolay sona ermez, çünkü her iki tarafı da mantıklı şeyler ortaya koyar, herkesin tartıştığı şeyle alakalı farklı -olumlu ya da olumsuz- bir tecrübesi vardır ve çoğu zaman tartışılan şeyler sübjektiftir.

Evet, bugüne kadar çok tartıştık Windows XP mi, Windows Vista/7 mı diye. Sonuçta herkes tarafını seçti ve on yıl sonra hala Windows XP’de kalmayı tercih edenler oldu. Ama Windows XP’i tercih edenlerin seçenekleri gittikçe daralıyor.

Microsoft, bundan böyle yeni satılan PC’lerin (netbooklarda dahil) Windows XP yüklü olmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Aslında yeni PC’lerde uzun bir süredir işletim sistemi olarak Windows XP tercih edilmiyordu. Fakat piyasada Windows XP yüklü netbooklar görmek mümkündü.

O klasik sorunun bu sefer farklı bir versiyonunu sormak istiyorum: Netbooklar için hangi işletim sistemini seçersiniz, ve neden?

1 Yorum

  1. Serdar Akkoyun

    1 gb ram’e sahip bir netbook’ta winXP mi çalışır, win7’mi? onu da geçtim, adamlar utanmadan starter edition koymuşlar..

    iki netbook var, geçenlerde birini aldım oradan biliyorum. her türlü özelliği tıpatıp aynı. işlemcisinden ram’ine varana kadar. fiyatları aynı. birinde winXP var, birinde win7 starter. XP’yi seçtim elbette. nedeni belli değil mi?

Bir cevap yazın