Yeni Opera 10 Çok Teknolojik (İndirin)

Google, Microsoft, Apple ve Mozilla kendi aralarında kıyasıya mücadele ederken Opera’yı genellikle unutuyoruz. Oslo merkezli Opera dün yeni nesil Opera 10 web tarayıcısını yayınladı.

Opera 10, Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD ve Solaris işletim sistemleri için indirilebilir. Sadece bu bağlantıya tıklayarak tarayıcıyı indirebilirsiniz.

Tarayıcının motoru Gmail ve Facebook gibi yoğun kaynaklı web sitelerinde  eskiye nazaran %40 daha hızlı çalışabiliyor. Opera Software en güncel web teknolojilerini destekliyor ve Acid3 deneyinde 100 üzerinden 100 alıyor. Oysa Firefox 3.5 ve Internet Explorer 8 bu testten hala tam puan alamıyorlar.

Diğer özellikler arasında en dikkat çekici olan “görsel sekmeler”. Bir pencere içerisinde açtığınız birçok sekmenin küçültülmüş biçimleri gösteriliyor ve böylece sayfaları karıştırma ihtimali oldukça düşüyor. Opera Turbo adlı bir özellik internet bağlantısı yavaş olduğunda internette gezinti yapmayı hızlandırıyor.

Onca yeni geliştirmeye rağmen denemelerimizde Opera’nın Firefox, Safari  ve Chrome’dan hatırı sayılır oranda daha yavaş olduğunu gözlemledik. Ancak kesinlikle denemeye değer doğrusu.

4 Yorum

  1. fan_art

    Benim için Opera 10’a bağımlı olmak için sadece Unite özelliği yetiyor. Artık Opera dışında tarayıcıyı kullanmayı aklımın ucundan bile geçireceğimi zannetmiyorum. Harika bir özellik.

Bir cevap yazın