Yeni Nintendo Wii 2012 İçin Doğrulandı

Nintendo, yeni bir konsol için uygun zamanın geldiğini düşünüyor.

Nintendo logoNintendo’nun Wii konsolu rakiplerine oranla düşük grafik gücüne rağmen, hareket algılayıcı sistemi ve herkese hitap eden Wii’e özel oyunlar sayesinde oldukça başarılı oldu. Nintendo Wii’nin satış rakamları da bu gerçeği kanıtlıyor zaten.

Ama, Sony ve Microsoft geç de olsa kendi hareket algılayıcı teknolojilerini Playstation 3 ve Xbox 360’a adepte etmeyi başardı. Yani, Nintendo artık uzun bir süredir domine ettiği aile oyunları pazarında yalnız değildi artık. Üstelik Nintendo Wii bugüne kadar 86 milyon satmış ve artık doyuma ulaşmıştı. Nintendo’nun 2010 yılı karında yaşanan %66’lık sert düşüşte artık yeni bir konsola ihtayacın olduğunu kanıtlar gibiydi.

Söylentiler, Nintendo’nun Haziran ayında Los Angeles’ta düzenlenecek E3 2011’de yeni oyun konsollarını tanıtmaya hazırlandığını söylüyordu.  Üç çekirdekli bir IBM PowerPC işlemciye, 512 MB belleğe ve Shader Model 4.1 destekli ATI R700 grafik işlemcisine sahip olacağı söylenen yeni konsolun Xbox 360 ve Playstation 3’ten daha güçlü olacağı da söylentiler arasındaydı.

Ve nihayat söylentilerin gerçek olduğunu öğrendik. Zira Nintendo, yeni konsolunun 2012 yılında piyasaya çıkacağını ilk defa açıkladı. Nintendo, yeni konsolunun grafik gücü ve donanımı hakkında açıklama yapmasa da, beş yıl içinde gelişen teknoloji ile Xbox 360 ve Playstation 3’ten daha güçlü bir konsol hiç de zor bir olasılık değil. Hatta bu adım, Microsoft ve Sony cephesinde yeni konsol için çalışmaları bile hızlandırabilir.

Nintendo, yeni konsolundan ilk ayrıntıları 7-9 Haziran arasında düzenlenecek E3 fuarında bizlerle paylaşıcak.

1 Yorum

  1. lazboy

    keske pc lerde bu konsolar gibi 15,20 yilda bir yeni modeli ciksa PC oyunlari cok gec cikiyor bir oyunun ilk serisi 1999 ciksa ikinci serisi 2011 de cikiyor aradaki zaman farkina bak hergün donanim ürünü cikiyor pc ler copluk oluyor konsolcuklar rahat PC kulanicilari resmen kazik yiyior

Bir cevap yazın