Yeni Nesil PC 5.1 Ses Sistemleri

"Yeni Nesil PC 5.1 Ses Sistemleri"

İlk baştan şunu belirteyim: Ben bir ses manyağı değilim. Bir ses sistemi için birkaç bin dolar harcayan kullanıcılarla uzaktan yakından bir ilgim yok – ne evim için ne arabam için ne de bilgisayarım için. Ben, kaliteli bir hoparlör kablosuna 50 $ para veren insanları anlamaya çalışan standart kullanıcılardan birisiyim. Yanlış anlaşılmasın bu konuya merak duyuyorsanız böyle harcamalar yapabilirsiniz burada yanlış bir şey yok sadece bana göre değil.

Buradan yüksek kaliteli ses sistemlerinin beni eğlendirmediği sonucu çıkmasın tam tersine gayet eğleniyor ve tercih ediyorum. Hatta bilgisayarla yaşadığım uzun süreli ilişki yıllar geçtikçe daha kaliteli ses sistemlerine olan ilgimi artırdı. Örneğin, bir bas kutusunun (subwoofer oturma odalarında ne gibi sonuçlar verebileceğine hayret ederek şahit oldum. Logitech Z-560 ses sistemimin ise bilgisayarla ilgili yaptığım en akıllıca yatırımlardan birisi olduğunu düşünüyorum.

Konuyu şu şekilde toparlayabiliriz: Bir ses manyağı değilim ancak arkadaşlarıma Z-560 ses sistemimin vahşi cazibesini göstermekten de gurur duyuyorum. Sesi biraz yükseltip “Ice Age” filminin giriş sahnesini (bilirsiniz küçük yaratığımız kendisini kovalayan buzullardan kaçmaya çalışmaktadır) seyretmekten son derece büyük keyif alıyorum. Bu sahne basları ve tizleri göstermenin en iyi yollarından birisidir; Z-560’ın basları bu sahnede raflarda duran eşyaları yerlerinden oynatabiliyor. Karım bundan nefret ediyor…

Eski dostum Z-560 hala mükemmel şekilde görevini yerine getiriyor ancak artık biraz yaşlandı. 5.1 yerine 4.1 ses desteğine sahip; ayrı bir bas kutusu (subwoofer) kanalı veya kablosuz kumandası yok ve sadece ¼” stereo girişlere sahip. Hala beni çok eğlendiriyorlar ancak son beş yılda PC ses endüstrisi ne kadar yol aldı sorusu da yavaş yavaş kafamı kurcalamaya başladı. Acaba ses dünyamızı daha da iyi hale getirmek için ne gibi yeni özellikler geldi?

Bu amaçla üç adet yeni ve ilginç özelliklere sahip PC ses sistemini incelemeye kadar verdim: Logitech Z-5450, Creative Gigaworks ProGamer 550W ve Altec Lansing FX5051.

1 Yorum

  1. Ziyaretçi can ali

    altec lansıng fx 5051 aldım 1 ay sonra felan fazla ısınınca ses çıktığını fark eddim…servisine gönserdim…2 ay sonra cevab geldi 3 gün denedik  arıza tesbit edilmedi sağlam diye tekrardan göndermişler şimdi ben ne yapımmm

Bir cevap yazın