Yeni Nesil Nintendo DS, Nvidia Tegra 2 Tabanlı Olabilir

Bilgisayar parçaları hızla gelişirken oyun konsolları da yerinde saymıyor. Hatta yeni nesil oyun konsollarıyla ilgili haberleri okumak daha da eğlenceli. DigitalFoundry’nin haberine göre geleceğin Nintendo DS el konsolu Nvidia’nın yep yeni Tegra 2 altyapısından güç alacak ve eğer gerçekten böyle olursa bu el konsolu, Nintendo’nun şu anki en güçlü TV konsolu Wii’nin pabucunu bile dama atabilir. Sorun şu ki rakibi Sony PSP2’nin daha iyi özelliklere sahip olacağı söyleniyor. Öyle bir oyun konsolu düşünün ki grafik işlemcisinin başarımı Xbox 360’a yakın olsun.

Yeni nesil PSP’nin 45 nm üretim sürecinden geçirilecek dört çekirdekli IMG SGX543 yongasını temel alabileceği tahmin ediliyor. DigitalFoundry bu yonganın Tegra 2’den biraz daha hızlı olabileceğini ileri sürüyor.

Ne yazık kı bu OMAP5 tabanlı SGX543 işlemcisinin 2011’den önce elektronik aygıt üreticilerine gönderilmesi beklenmiyor ve ayrıca geliştirici IMG firması sürücü desteğinin etkisiz ve yetersiz olması sebebiyle eleştirilere hedef oluyor. Yani, SGX543 işlemcisi Tegra 2’den daha güçlü olsa bile eğer yazılımcılar ve oyun geliştiriciler bu işlemciden verimli bir şekilde faydalanamazlarsa sonuç tam bir fiyasko olabilir. Bunun yanında Nvidia’nın zaman avatajı var: Tegra 2 2010 yılı içerisinde çıkacak. Bu da yeni nesil Nintendo DS’in en geç 2010 sonlarına doğru satışa hazır hale getirilebileceği anlamına geliyor. Bu arada yeni Nintendo DS’in 3G bağlantı teknolojisine sahip olabileceği de söylentiler arasında.

Bir cevap yazın