Yeni Nesil “Kontrol” Savaşları

Develop sitesine konuşan Traveler’s Tales (Lego Star Wars) yönetmeni John Burton, Microsoft ve Sony’nin yeni kontrol sistemlerini değerlendirmiş.

Natal vs PMC

Söze Microsoft’un Natal’ından başlayan Burton, sistemin her ne kadar zekice bir fikir olduğunu kabul etse de kontrolör girişinden mahrum olduğunu ve bunun da oyun kontrollerinde bir gecikmeye (lag) yol açtığının altını çizmiş.Bu da elbette birçok oyun türünde istenmeyecek bir sorun.

Buna rağmen Sony’nin Motion Controller’ı ise Burton’dan tam not almayı başarıyor. “Ucuz, hassas ve tuşlar tam parmaklarınızın ucunda.” Bu özellikleriyle Sony’nin yeni kontrol cihazının daha geniş bir oyun yelpazesine sahip olacağını tahmin etmek pek de zor değil.

Tabi bütün bunları bir kenara bırakınca Burton, Natal’ın teknolojisi karşısında şaşkına döndüğünü de itiraf etmekten kaçınmıyor. Aynı zamanda hareket yakalama (motion capture) stüdyosu sahibi olduğunu belirten Burton, Natal’ı şöyle özetliyor.

“Gerçek zamanlı hareket yakalama işini tek bir kamerayla başarmak hayret verici.”

Aslına bakacak olursanız Natal henüz final sürümüne ulaşmış değil ve büyük olasılıkla bahsi geçen gecikme hissinin üstesinden gelinecek veya en azından sistemde birçok iyileştirme yapılacak.

Her iki kontrol sisteminin son kullanıcıyla buluşması ve konsol savaşlarının “kontrol” savaşlarına dönüşmesi için bir süre daha bekleyeceğiz.

1 Yorum

  1. lazboy

    sony nin kontırolleri bence igrenc game pad sistemi filan iskence infanmus oynarken arkami sagimi soluma nisan almam cok zor oluyor paso oluyordum oyunda PS serisi biticek sony bu kafada giderse konsolu tarih olucak

Bir cevap yazın