Yeni Nesil Konsollar İle Yeni Nesil Yapay Zeka mı?

Ubisoft CEO’su Yves Jacquier, yeni nesil konsolların artan işlem gücü ile yapay zeka kalitesinin de artacağını düşünüyor (teorik olarak).

Oyun konsollarının ve bilgisayarların inanılmaz bir hızlı artan işlem gücüne rağmen video oyunlarında karşılaştığımız yapay zekanın yıllar boyunca çok az ilerleme göstermesi garip değil mi sizce de? Evet, yapay zeka geliştirmek bir hayli zor bir iş, ama bu kadar ciddi işlem gücünün de yapay zekaya katkısı olması gerekmez mi? Yıllardır beklediğimiz yapay zeka devrimi ne zaman olacak? Sanırım bu konuda bir ipucu edinmeyi başardık.

Ubisoft CEO’su Yves Jacquier, şimdiki konsolların hem göz alıcı görseller hem de gerçekten iyi bir yapay zeka için limit oluşturduğunu düşünüyor. Yani Jacquire’e göre yapay zeka konusunda hala yeterli işlem gücüne sahip değiliz, ama Jacquier’in öngörüsüne göre yeni nesil konsolların artan işlem gücü ile bu limit ortadan kalkacak.

GamesIndustry.biz’e konuşan Jacquier, video oyunlarında grafiklerin halen pazarlama amaçlı olarak kullanıldığını söylüyor çünkü ortada olan bir şeyi pazarlayabilirsiniz (Crysis 2’den bahsediyor :P), ama yapay zeka bunlardan biri değil diyor. Yine de yeni nesil konsollarla birlikte bu durumun yavaş yavaş değişeceğini söyleyen Jacquier, Ubisoft’un yeni nesil yapay zeka teknolojileri için şimdiden çalışmalara başladığını söylüyor.

Ubisoft’un doğru yolda olduğunu söyleyebiliriz sanırım.

2 Yorum

  1. Halit

    konu yine geldi Crysis e dayandı. hayret bir şey. ne dertli başı varmış bu oyunun. vurdukça vuruyorlar. yazıktır yazık. başka örnek kalmadı mı? koskoca oyun aleminde. yoksa birilerinin kuyruk acısımı var.

  2. Ziyaretçi

    Teoriye teori,bir de şöyle düşünelim; Zaten daha iyi yapay zeka isteyenlerin büyük çoğunluğu hardcore oyuncular,bilhassa bunların büyük çoğunluğu da strateji,rpg (rpg’de de yapay zeka önemli,lütven!) oynayan elit,güzel bir kesim.E ama bunlar senin hedef kitlen değil ki sevgili ea,ubisoft,activision vs. siz casual yapacağım diye mis gibi fikirleri çamura dönüştüren firmalarsınız,yapay zekayı geliştirmeniz işinize gelmez.”E casuallar da zorluğu düşürsünler” diyenler olacak cevap vereyim,aptalların çoğu bunun farkında değildir,ama sen adama gidip “bak sevgili kardeşim senin için en uygun zorluk easiest-idiotcore” dersen kötü satış rakamlarını-oyuncu yorumlarını göze almış olursun (veyahut geleceğe yönelik bazı riskler alırsın!).Bu da böyledir.Bu söylediklerim yapay zekanın zorlukla orantılı arttığı oyunlar içindir,yapay zekanın aynı kalaslıkta kalıp sadece saniye 500bin mermi atabilen silahlara sahip olduğu fpsler vb. dahil değildir.

Bir cevap yazın