Yeni Nesil iPhone Örneğini Kaybeden Çinli İşçi İntihar Etti

Apple’ın gizlilik konusundaki sert tutumu davalara sebep olduğu için üretici firmalar kendilerini büyük baskı altında hissediyorlar fakat ilk kez bir kişi bu tutum yüzünden hayatını kaybetti. Associated Press’in haberine göre Çin’in Shenzen bölgesinde Apple için üretim yapan bir merkezde (Foxconn’a ait) çalışan ve iPhone prototiplerinden birini kaybetmekten sorumlu tutulan işçi, hayatına son vermeyi seçti.

Sun Danyong adlı işçinin görevi burada üretilen iPhone mühendislik örneklerini Apple’a yollamaktı. 13 Temmuz tarihinde 16 adet dördüncü nesil iPhone örneklerinden birisi kayıplara karıştı. Sun’un arkadaşları Foxconn’un bunun üzerine işçinin evine polis baskını düzenlediğini ve bu da yetmezmiş gibi Sun’un gözaltına alınıp tartaklandığını ileri sürüyorlar. Bunu gururuna yediremeyen Sun yaşadığı apartmanın on ikinci katından kendini boşluğa bırakarak intihar etti.

Apple ise bu olayın ardından sadece şu mesajı yollamakla yetindi:

Bu genç çalışanın hayatını kaybetmesinden büyük bir üzüntü duyuyoruz ve bununla ilgili soruşturmanın tamamlanmasını bekliyoruz… Ortaklarımızdan da bundan sonra çalışanlara karşı daha özverili davranmalarını rica ediyoruz.

Foxconn’un güvenlik şefi iddiaları reddederek Sun’a fiziksel şiddet uygulanmadığını ama çalışanın prototipin ortadan kaybolması hususunda yalan söylediğinden emin olduğunu söyledi.

Haberi tartış…

 

Bir cevap yazın