Yeni Nesil: IBM DeskStar 180GXP

Intro

IBM sabit diskler her zaman hız ve güvenilirlik konusunda yüksek puanlar topladılar. En azından durum DeskStar 75GXP serisi çıkana kadar böyleydi. Ancak artık bu karanlık evre kapandı ve yeni modeller artık bize IBM’den beklediğimiz kaliteyi veriyorlar. Bu imajı daha da kuvvetlendirmek istediği anlaşılan IBM şimdi DeskStar 180GXP serisi ile karşımızda.

Ürünün temel tasarımı diğer sabit disklere benziyor. Plaka adını verdiğimiz birkaç dönen manyetik diske sahipler. Her bir bit’i yazmak ve silmek için bir pikap iğnesine benzeyen kafalar bu manyetik disklerin üzerinde hareket ediyorlar. Elbette sabit disklerdeki fark kafanın diske değmemesi.

Genel performansı artırmak için artık üretici firmalar daha akıllı kontrol yongaları, daha hızlı dönen diskler, okuma/yazma kafalarını daha hızlı hareket ettiren motorlar ve daha yüksek boyutta önbellek kullanıyorlar. Disklerin dönme hızını artırdığınızda ister istemez işletim toleransında bir düşüklük söz konusu oluyor, sürücü daha fazla ısınıyor ve genelde daha fazla gürültü çıkartıyor. Bu yüzden en yüksek performanslı güncel IDE sabit diskler 7200 rpm hızında çalışıyorlar.

IBM bu yeni serisinde önbellek üzerinde odaklanmayı tercih etmiş. 60GB, 80GB ve 100GB kapasiteli sürücüler standart olarak 2 MB önbellek kullanıyorlar, 120GB ve 180GB’lık yüksek kapasiteli modellerde ise önbellek tam 8MB. Görülen o ki IBM rakibi Western Digital’den ufak kopyalar çekmeyi tercih etmiş.

IBM mekanik konusunda da bazı değişiklikler gerçekleştirmiş. 180GXP serisindeki bütün sürücülerde akışkan dinamiği kullanan bir yatak bulunuyor, bu da genel gürültü seviyesinin düşürülmesine katkıda bulunuyor.

Bir cevap yazın