Yeni Nesil Geldi: Celeron 2.0 GHz, 0.13 µm

Yeni Nesil Geldi: Celeron 2.0 GHz, 0.13 µm

Intel’in Soket 478 tabanlı Celeron ile işlemci ailesini genişletmesinin üzerinden sadece 6 ay geçti. Bu adımla Pentium 4 ve Celeron işlemciler bir kez daha aynı mimariye sahip oldular. Ancak şimdiden bir yükseltme söz konusu, çünkü 2GHz’lik bu modelden başlayarak gelecekteki tüm Celeron işlemciler Northwood çekirdekli olacak. Faydası ise düşük güç tüketimi ve daha yüksek saat hızlarına ulaşma imkanı.

Bunun sonucunda Celeron bir kez daha önceki nesilleri gerçekten popüler hale getiren konuma sahip oluyor: En yeni işlemci teknolojisinin uygulanması sonucunda bu yeni modeli overclock etmek son derecek kolay – bu özellik Celeron 1.7 ve 1.8 GHz modellerinde yoktu. Ayrıca, Celeronlar aynı hızda çalışan Pentium 4 modellerinden çok daha ucuz.

Ancak 2 GHz Celeron normal çalışma parametreleriyle de amacını yerine getiriyor: Hala Pentium 4 veya Athlon XP’li sistemlerin performansının gerisinde kalsa da, bu ekonomik modelle artık 2 GHz gibi etkileyici bir saat hızı seviyesi ile son derece ucuz sistemler üretmek mümkün.

Teknik açıdan ise yeni Celeron ileri doğru sıra dışı bir sıçramayı temsil etmiyor. Önceki modele göre yapılan tek gerçek değişiklik işlemci çekirdeğinin değiştirilmesi: Burada Willamette yerine 2GHz ve üzeri Pentium 4 işlemcilerde zaten bulunan Northwood çekirdeği kullanılıyor.

Yeni işlemciyi değerlendirebilmek için gerek selefleri gerek birkaç Athlon modeli ile karşılaştırdık. AMD çoktan maliyet gerekçeleri ile Duron işlemcilerden vazgeçtiği için artık Celeron’un rakibi yavaş Athlon modelleri.

Bir cevap yazın