Yeni Nesil AMD Fusion İşlemciler 2015’te

AMD FusionTeknolojinin güncel magazin haberlerinden sonra, birazda sıkıcı fakat önemli donanım haberlerine bakalım. Biliyorsunuz AMD, CPU ve GPU’yu aynı silikon içerisinde birleştirecek ilk firma olma yolunda hızla ilerliyor. AMD’nin CPU ve GPU’yu ayın silikonda birleştirecek işlemcilerini Fusion olarak da biliyoruz. 2011’in ilk çeyreğinde piyasaya sunulması beklenen Fusion işlemciler, GPU başarımı açısından sadece giriş seviyesi GPU’lar ile yarışabilecek gibi gözüküyor belki, ama Fusion işlemciler ile CPU ve GPU’nun aynı silikonda ilk kez birleştirilecek olması, yonga tasarımı teknolojisinde önemli bir gelişme olacak.

Yani CPU+GPU teknolojisi henüz emekleme aşamasında. AMD’nin son açıklaması da bu yorumumuzu haklı çıkarıyor. AMD, felsefi anlamda CPU ve GPU’nun tam olarak birleşebilmesi ancak yeni nesil Fusion işlemciler ile mümkün olacak diyor. AMD’nin yol haritasına göre, yeni nesil Fusion işlemcilerin çıkış tarihi ise 2015.

Intel’in geçtiğimiz senelerde duyurduğu CPU+GPU’yu birleştirecek larrabee mimarisi, donanım meraklılarını çok heyecanlandırmıştı. Hatta forumlarda “artık ekran kartlarına servet ödemek zorunda kalmayacağız” yorumlarına rastlar olmuştuk. CPU ve GPU piyasasını yakından takip edenler ise, böyle bir şeyin kısa vadede mümkün olmayacağını tahmin etmişlerdi ve zaman kısa vadede böyle bir şey olmaz diyenlerin haklı olduğunu gösterdi.

ATI gibi bir ekran kartı devini elinde bulunduran AMD bile gerçek anlamda CPU+GPU’lar için 2015’i bekleyin diyorsa, Intel’in daha çok çalışması lazım labarrabee için. Birde CPU+GPU’lar ile ekran kartlarına servet ödemeyeceğiz diye düşünenlere şunu sormak lazım; Pardon Intel’in altı çekirdekli Core i7 980X Extreme Edition işlemcisi kaç paraya satılıyor?

Bir cevap yazın