Yeni Mass Effect Romanı Yolda

Mass Effect: Deception’ın sonbaharda raflarda olması bekleniyor.

Star Wars ve Halo romanlarından tanıdığımız yayıncı Del Rey, dördüncü Mass Effect romanı olacak Deception’ın sonbahar aylarında raflarda olacağını duyurdu. Okuyucuya serinin ikinci romanı Ascension’da tanıtılan gizemli biotic Gillian Grayson’ın hikayesine odaklanacak bu yeni roman, öncekilerin aksine Drew Karpyshyn tarafından değil StarCraft, Halo, Hitman ve Resistance gibi oyunları edebiyat sahnesine taşımış William C. Dietz tarafından yazılıyor. Bu değişikliğin nedeni olarak ise, Drew Karpyshyn’in bu yıl içinde raflara çıkması beklenen yeni Star Wars MMO’su The Old Republic için çalışmaya başlaması gösterilmiş.

Mass Effect: Deception’ın Mass Effect 3 ile bir bağlantısının olup olmayacağıysa merak konusu.

Umuyorum ki yakın zamanda bu seriyi Türkçe olarak görme şansını yakalayabiliriz.

Mass Effect: Deception cover

9 Yorum

 1. Deniz Akdeniz

  İyi düzeyde ingilizce bilmeden bu seri oynanmıyor devamlı soru cevap olduğundan benim gibi ingilizcesi iyi olmayan adamlar rastgele tıklıyor verilen sorulara yanıt olarak sonra oyunun akışı değişiyor belki dost olarak kazanacağımız adamla düşman oluyoruz :):) Beni sarmadı açıkcası bu oyun fazla msn muhabbeti gibi devamlı dır dır dır 🙂

 2. Ziyaretçi

  spoiler:
  olay reaper da değilmiş meğersem ergenekonmuş.

  bakın almanıza gerek kalmadı.

  bu arada 21.yydayız artık,ingilizcesi olmayan bir zahmet atsın kendini.ciddiyim kanka.

 3. Deniz Akdeniz

  Hacı yok vala ingilizce fazla ne yapak suç bende değil bana ingilizceyi saçma sapan seylerle öğretmeye çalışan eğitim sistemimde 4. sınıf inşaat mühendisliği öğrencisiyim ve ingilizceyi ginede adam gibi bilmiyorum sırf ben değil diğer arkadaşlarım benden de beter 🙂 sence bunda bir zıtlık yokmu benmi salağım öğrenemeyecek kadar sence yoksa onlarmı öğretemiyor tartışmaya açık saygılarımla..

  • Tahir Meylani

   Tartışmaya açık bir şey yok hocam. Türk eğitim sistemi öğrencilere İngilizce öğretemiyor bu kadar basit.

   Hatta geçenlerde yapılana bir araştırma da bunu kanıtlamış. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında İngilizce eğitiminin en kötü olduğu 2. ülke.

   ÖSS sınavında İngilizce sorulmadığı için öğrenciler İngilizce çalışmak istemiyor. Hatta birçok okul ÖSS sınavında başarı için İngilizce’yi geri plana itiyor. Haliyle liseyi bitiren bir genç, üniversitede İngilizce öğrenmeye çalışıyor.

   Ayrıca, ortaokul sıralarında İngilizce dersimize giren ve “arkadaşlar bu İngilizceyi beraber öğreneceğiz” diyen cami imamına da buradan selam söylemek istiyorum, ismini unutsam da artık :).

 4. Uğur Yurtsever

  Aslında bir de şöyle bir durum var. Japonya gibi eğitim sisteminin çok iyi olduğu düşünülen ülkeler var. Ancak bu bakış açısıyla yaklaşırsak onların da İngilizce öğretemediği ve zayıf bir eğitim sistemine sahip oldukları sonucuna ulaşabiliriz. TOEFL ve IELTS gibi sınavlara ağır konuşma bölümleri eklenmesinin en büyük ve hatta tek nedeni yazılı sınavları kazanarak Amerika’ya göçen ama tek kelime İngilizce konuşamayan çekik gözlü öğrenciler.

  Bence iş biraz da kişinin kendisinde bitiyor. Matrix’teki gibi network’e bağlanıp “I know Kung-Fu” diye kalkamayacağımıza göre çaba sarfetmek de insanların elinde. 3-5 liralık kitaplar dergiler sahaflarda bizleri bekliyor ve hatta bilgisayar oyunları da… Artık internet denen bir olay var ki yeni nesil gerçekten çok çok daha şanslı bu konuda. Üniversitede bırakın İngilizce öğrenmeyi üstüne 2 dil koyan insanlara dahi şahit oldum. Hem de ekonomik sıkıntılarla boğuşurken…

  Kısacası bence sorunun faturasını sadece eğitim sistemine kesmek pek doğru değil. Hayat mücadelesine erkenden girmek zorunda kalıp öğrenmeye adayacak tek bir dakika bile bulamayan birçok gencin yaşadığı bir ülkede suçlayacak birilerini aramak da anlamsız zaten. Yine de öğrenemedim, öğretmediler bir bahane olmaktan çıkalı 250 yıl falan oluyor sanırım. :p

 5. Ziyaretçi

  bilhassa oyunlar.şu nalet olası oyunların tek yararı ingilizcemi geliştirmem oldu,öğretmenlerden daha iyi vallahi.ha ama speaking dersen,küfredecek kadar konuşabiliyorum derim.uahau.yok o kadar değil.ama iyi değil yani,tercüme falan.has– ben tercüme yapıyodum adama 2 hafta dedik piii hacı fena rezil oldum.

 6. onur_

  little big adventure vardı hey gidi. bi elde sözlük.

  eğitim sisteminin temel sorunu insanlara bir bakış açısı kazandırmaması bence. ingilizce almanca öss ygs fark etmiyor yoksa. aman sendecilik bebekken aşılanıyor valla. gerisi tesadüflere dayalı

 7. Deniz Akdeniz

  Neyseki artın oyunları türkçeleştiren sitelerimiz varda sağolsunlar onların sayesinde oyunun konusu nedir ne anlatıyor anlıyoruz yoksa diğer türlü bakıyon hartitada ışaretli olan yere sonrada oraya gidene kadar sıka sıka ilerliyon silahla ondan sonrada başka işaretli yere gidiyon aynı tempoyla sıka sıka :)))))

Bir cevap yazın