Yeni Lider GeForce 9800 GX2

Nvidia’nın GeForce 9800 GX2 kartını bu deneyi yayınlamadan sadece birkaç gün önce ele geçirebildik ama neyse ki deneyleri zamanında tamamlamayı başardık. Yalnız, kartın çıkış için pek de hazır durduğunu söyleyemeyiz. Örneğin sürücüler o kadar kötü başarım veriyordu ki birçok Quad SLI deneyi ileri bir tarihe ertelendi. Ancak, en azından tek bir GX2’nin neler yapabileceğini bu yazı sayesinde görmüş olacaksınız.

Nvidia 9800 GX2'i örneğimizi Point of View'dan aldık.

Nvidia 9800 GX2’i örneğimizi Point of View’dan aldık.

Nvidia’nın GeForce 9800 GX2 ile belirlediği hedef ortada: ATI’nin Radeon 3870 X2 ile çok küçük bir farkla dahi olsa ele geçirdiği liderlik koltuğunun yeniden hakimi olmak. Yalnız, böyle çift grafik işlemcili çözümlerin insanlara doğal gelmediğini düşünüyoruz. Fakat daha önceleri söylediğimiz gibi pazarlama açısından bu tasarımın birtakım bariz avantajları bulunmakta.

Bu görüşte olanların sadece bizler olduğunu zannetmeyin. Geçtiğimiz ay Nvidia’nın CEO’su bile çift GPU’lu bir ekran kartının dünyanın en hızlı ekran kartı olabileceğini fakat neredeyse 1,5 yıldan beri zirvede yer alan 8800 GTX’in halen dünyanın en hızlı tek grafik işlemcili ekran kartı olduğu konusunda ikna olduğunu söylemişti. Burada bahsettiği çift GPU’lu ekran kartı 9800 GX2 miydi acaba?

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın