Yeni iPhone 3G

Teknik Özellikler Ve Yenilikler – 2

Pil Ömrü: İlk iPhone’da şikâyet edilen bir nokta da düşük pil ömrüydü. Yeni iPhone 3G daha iyi bir pil ömrü vaat ediyor. Yaklaşık 300 saatlik bekleme süresi ve 10 saatlik konuşma süresi (sadece 2. Nesil ağlarda) bir önceki sürüme göre daha iyi. Farklı kullanımdaki süreler ise şöyle açıklanmış: 5 saat 3. Nesil ağlarda konuşma, 5 – 6 saat internette sörf, 7 saat video izleme veya 24 saat müzik dinleme.

İş Telefonu Özellikleri ve Microsoft Exchange ActiveSync Desteği: Apple bu yeniliklerle “iş telefonu” Blackberry’nin tahtına göz koyduğunu açıkça belli ediyor. Push mail ve onlarca elektronik posta eklenti desteği, takvim ve ajanda, iş hayatı için özelleşmiş uygulamalar, WPA2/802.1X – VPN (Sanal Özel Ağ) desteği iPhone 3G’ye eklenmiş yeni özelliklerden sadece bir kaçı.

Microsoft Exchange ActiveSync Desteği ise ürünün bir Microsoft Exchange Server ile senkronize olabilmesini sağlıyor. Ana sunucudaki yeni randevular, gelen yeni e-postalar, kişi listesi ve görevler direkt olarak iPhone’a gönderiliyor.

iPhone Yazılım Sürümü 2.0: Yeni yazılım ile beraber iTunes mağazasından üçüncü parti yazılımlar satın almak ve iPhone 3G’ye yüklemek mümkün olabilecek.

Dış Görünüş: iPhone 3G önceki nesle göre yaklaşık 0.7 cm daha ince ve 2 gram daha hafif. Ayrıca artık iki farklı renkte satışa sunulacak: beyaz ve siyah. (8 GB hafızalı modelde tek renk seçeneği var) Son olarak cihazın ekranının altındaki büyük home tuşu dışında tüm düğmeleri krom görünümlü yapılmış.

Kulaklık Girişi: iPhone 3G’de artık herhangi bir 3.5 mm kulaklık kullanabilecek. Eskiden bunun için ufak bir dönüştürücü gerekiyordu.

Bu özelliklere ek olarak, iPhone 3G’nin işlemcisinin Nintendo DS ve Sony PSP’den daha güçlü olduğu da belirtildi.

Yukarıda kısaca iPhone 3G yeniliklerinden bahsettik. Çok ciddi ve köklü değişiklikler olduğu söylenemez. Yine de gördüğüm kadarıyla Apple yeni nesildeki değişikliklerinde çoklu ortam özelliklerinden çok iş ile ilgili özelliklere önem vermiş.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın