Yeni iPhone 3G

Yeni iPhone 3G

Apple, yıllarca Nokia’nın önderliğinde birbirine benzeyen modellerle tüketiciyi tavlamaya çalışan cep telefonu endüstrisine yeniliklerle dolu bir giriş yapalı yaklaşık bir yıl oldu. Resmi olarak satılmadığı ülkelerde bile fenomen olmayı başardı. Kullanıcılar ve yazılım geliştiricileri daha ilkinin özelliklerini bile tam olarak keşfedememişken, Apple ikinci bir sürpriz yaptı ve üçüncü nesil veri transferini destekleyen iPhone 3G modelini “İki kat daha hızlı, yarı yarıya ucuz” sloganıyla duyurdu. Bu yazıda yeni iPhone 3G’i incelemekle beraber serinin geleceğine de ufak bir göz atacağız.

Teknik Özellikler ve Yenilikler – 1

Yeni iPhone 3G

3G: Yeni iPhone’un en büyük farkı isminden de anlaşılabileceği gibi 3G (UMTS/HSDPA) yani üçüncü nesil mobil şebeke desteği. iPhone 3G, veri transferinde klasik iPhone’daki EDGE’a göre yaklaşık 2.8 kat daha hızlı.

Üçüncü nesil iletişimdeki veri aktarım hızının artışı telefon üreticileri tarafından genellikle görüntülü konuşma sağlamak için kullanılır ve ön tarafa ikinci bir kamera yerleştirilirdi. Fakat Apple bu şekilde düşünmemiş olmalı, ön kısımda görüntülü iletişim için herhangi bir kamera bulunmuyor ve bu da tam anlamıyla bir görüntülü konuşma yapamayacağımız anlamına geliyor.

A-GPS: Açılımı Assisted GPS (Destekli Küresel Konumlandırma Sistemi) olan bu teknolojiyi cep telefonlarına eklemek yeni bir olay değildi, fakat konu iPhone olunca iş değişiyor. iPhone 3G, bu teknoloji ile dünyanın herhangi bir yerinde yerkürenin üzerindeki uydulara bağlanıp yerinizi tespit edebiliyor. Dokunmatik ekranda haritalar içinde gezinti yapmak zevkli olsa gerek.

Bir de bu açılımın A’sından, yani Assisted’dan bahsedelim. Eski GPS teknolojisi yer tespiti için yalnızca küresel konumlandırma uydularını kullanmaktaydı. Cihazlar her zaman uyduya bağlanamıyor ve hassas olmayan sonuçlarla karşılaşılıyordu. A-GPS ise yer tespiti için yalnızca GPS uydularını değil aynı zamanda bir Yardımcı Sunucu (Assistant Server) üzerinden cep telefonu baz istasyonlarını da kullanmakta.

Örnek olarak binaların alt katları gibi cihazın konumlandırma (GPS) uydularına ulaşamadığı durumlarda telefon bağlı durduğu baz istasyonunu yardımcı sunucuya bildiriyor. Yardımcı sunucu ise yerini düşük bir hassaslıkta belirleyip telefonun hangi uyduya bağlanması gerektiğini belirliyor. Böylece telefon daha hassas bir biçimde yeri belirleyebiliyor.

Ayrıca GPS cihazı üreticisi TomTom da iPhone 3G’de bir konumlandırma sistemi bulunacağı haberinin üzerine iPhone 3G için bir yön bulma (navigasyon) programı üreteceklerini duyurdu.

iPhone 3G’nin konumlandırma yetenekleri ile ilgili bir video da hazırlanmış, izlemek isterseniz buraya tıklayın.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın