Yeni Half Life Korkutacak

Burada uzun uzun Half Life’ın akıbetini masaya yatıracak değilim. Zira Valve’ın, Episode 3’ü çok uzun zaman önce piyasaya sürmesi gerekiyordu. Muhtemelen kendileri de oyunseverlerin artık 5 saatlik bir “episodik içerikten” memnun kalmayacağının farkında ve ekip olarak daha büyük bir şeylerin peşindeler. İlerleyen aylarda Portal 2’nin de raflara çıkmasıyla beraber Valve’ın neyin peşinde olduğunu daha iyi görebileceğiz sanırım. Belki de bu sefer Left for Dead 2’deki elemanlar yeni Half Life iterasyonuna konuk olurken Gordon da kendisini Chell ile amansız bir aşk yaşarken bulur. Tüm bu olanlarsa, kimbilir, belki de Infected’larla Combine’ın birbirini yiyeceği bir savaşta son bulacak… Açıkçası Valve’ın daha ne kadar saçmalayabileceğini kestirmek neredeyse imkansız.

Haberimiz ise, bir türlü çıkmak bilmeyen yeni Half Life iterasyonunun atmosferiyle ilgili. Zira Valve patronu Gabe Newell, Edge dergisine verdiği röportajda benzer bir soruyu yanıtlarken bakın ne demiş:

“Oyuncuyu gerçek anlamda korkutmaktan biraz fazla uzaklaştığımızı hissediyorum ve oyunu üzerinde şekillendireceğimiz duygusal paleti genişletirken bunu da hesaba katmamız gerekiyor.”

Gabe Newell’ın duygusal palet dediği şey, Half Life’ın oyunculara yaşattığı farklı hisler elbette. Ve Bay Newell’ın sözlerinden öyle anlıyoruz ki ne zaman kavuşacağımız konusunda en ufak bir fikir sahibi olmadığımız yeni Half Life’ta, korku dolu anlar yaşamaya hazır olmamız gerekiyor. Belki yeni bir Ravenholm, belki çok daha farklı bir konsept… Bizler yine de kalp, tansiyon, şeker ve mide haplarımızı şimdiden hazırlamaya başlayalım. Ya da en azından şu andan itibaren sağlıklı bir yaşama start verelim. Lakin bir zamanlar “Half Life 2’de herkes kendi deneyimini yaşayacak” iddialarıyla oyununu şişire şişire sonunda kendi şişen Gabe Newell‘ın bu yeni Half Life’ına, bir şekilde ömrümüzün yetmesi lazım.

12 Yorum

 1. Uğur Yurtsever

  Aslına bakarsan iksinden de bahsetmiyor. Bu yüzden ben de “yeni Half Life iterasyonu” demeyi uygun buldum. Valve bu konuda ketum davranıyor olsa da gelecek oyunun Episode 3 olmayacağı da neredeyse kesin gibi.

 2. cs player

  ben half life dan ziyade 8 senelik counter strike oyuncusu olarak dünyada bu kadar online oynanan bir oyunun neden bu kadar uzun süre geçmesine rağmen yeni bir versiyonunu çıkartmıyorlar merak içindeyim…

  • Tahir Meylani

   Ben de sekiz sene oldu niye hala sabah akşam Counter oynuyorlar onun merakı içindeyim 🙂

   Sanırım sebebi şu; counter oynayanların büyük kesimi, sadece Counter oynuyor başka oyunlarla ilgilenmiyorlar. Valve, daha büyük düşünüyor, daha geniş pazarlama açılmak, herkese hitap eden oyunlar yapmak istiyor. Bakınız Half life serisi, left 4 dead serisi, portal…

   Counter 2 yi çıkardın sonra… Sonra 3 ü çıkardın… bir zaman sonra artık oyuncular sıkılır ve dağıllır.

   Valve, illa counter 2 yi çıkaracaktır ama doğru zamanı bekliyor.

   Taner’in de dediği gibi Counter oyuncuları geleneklerine çok bağlı. Yeni bir oyunu öyle kolay kolay kabullenmezler.

 3. Taner Özsoy

  CS üzerinde yapılacak en ufak değişiklik sonucu oyuncular oyunu bırakırda o yüzden. CS:Source’ye bile geçmeyen binlerce oyuncu var değişiklik yapıldı diye. Hatta 1.6’ı hala sevmeyen 1.5 ile devam eden oyuncu sayısıza küçümsenemeyecek kadar fazla sayıda bulunmakta.

 4. cs player

  ben bunun gelenekle alakalı olduğunu sanmıyorum  oyunu bırakıp bırakmamalarıda söz konusu değil zaten para kazanmıyorki cs ten valve herkeste non steam var eğer bu sebeplerden ötürü olsaydı cs 1.6 çıkmadan evvel sayısı çıkış aralıklarına göre azımsanmayacak kadar serisi olmazdı…Şu da bir gerçek sağlam bi cs çıkartırsalar source gibi fiyasko olmayan dünyada epey ses getirir…Kısacası ben hala bu konuda merak içindeyim valve neden oturup bu konu üzerine bişeyler yapmıyor diğer online rpg oyunlarına göre sağlam birde konu üzerine kurulu counter strike hatta bu  konuları artırmakla işede başlıyabilirler rehine kurtarma ,c4 veya VIP konularının dışına çıkarak…

 5. herneyse

  walla moruk quake ile başladım multiye half life derken cs.13 ,cs 1.5 te kaldım neden derseniz aslında 1,5 oynaması bulunması sistem gereksinimleri en ideal oldugundan ve bunları gerek duyan binlerce kullanıcı olmasından dolayı 1,5 i bırakmıyorum hl2 serisini 10 larca defa bitirdim ep1 ve ep 2 ep 3 ü de beklioruz hala artı herkez steam e bağlı değil o istatistik ne kadar doğru bilemem ama cs 1,5 daha bırakılacağa benzemiyor

Bir cevap yazın