Yeni GeForce 8800 GT Şaşırtıyor

Tom’s Hardware Amerika editörünün notu: Bu makale Bestofmedia Fransa’dan meslektaşımız Florian Charpentier tarafından yazılmıştır. Bizler de bugünlerde Amerika’daki deney laboratuarımızda Leadtek’in gönderdiği 8800 GT üzerinde çalışmaktayız. Yani sonuçta bizim aldığımız deney sonuçları da Florian’ın aldıklarından pek farklı değil ve bu kartı gelecekte “Her Bütçeye Göre Hazır Sistemler” adlı aylık yazı dizimizde önermeyi umuyoruz.

İşte Leadtek’in kartından bazı fotoğraflar.

Leadtek 8800GT'nin paketi

Leadtek 8800GT’nin paketi

Kartın üstten görünüşü

Kartın üstten görünüşü

Yer hizasına yakın çekimizde yeni kartın ne kadar ince olduğunu görüyorsunuz.

Yer hizasına yakın çekimizde yeni kartın ne kadar ince olduğunu görüyorsunuz.

Ah şu donanım dünyasının o vahşi ve acımasız yüzü yok mu? Intel henüz Penryn’i çıkarmadan örnek ürününü bize göndererek rakiplerine (yani daha doğrusu AMD Phenom X4’e) diş gösterdi. Hey! Neden olmasın ki? Nvidia da yeni Radeon HD 3800’ün duyuruluşunu gölgelemek için aynı hamleyi yapmadı mı? Nihayetinde onca ay boyunca başıboş bir bekleyişin sonunda, yeni nesil ürünlerin elimize ulaşmasıyla beraber aynı heyecanı size sıkça yaşatabileceğiz. Farkındaysanız artık kimse çıkış tarihlerini çok önemsemiyor. Hangi firma kendi ürününün tanıtımını rakiplerinden önce yapmak istemez ki?

Ünlü grafik kartı devlerinin ikisinin birden davranışları yeni DirectX 10 kartlarını duyurduklarından sonra bir hayli ilginçleşti (sinsileşti diyelim). Genel olarak konuşacak olursak üst seviyeli kartlar, orta seviyeli kartlara göre daha iyi fiyat/başarım oranı sunar oldular. Aslında bu taktik kısmen başarılı olabildi çünkü yeni mimariyle üretilen transistörlerin yüksek maliyetleri (yeni API desteği ve birleştirilmiş -unified- mimari sebebiyle) ucuz grafik yongalarının üretilmesini aylar boyunca engelledi. Yani orta ve giriş seviyeli kartlar üst seviyelilerin çıkışından ancak aylar sonra piyasaya sürülebildi. Üstüne üslük 320 MB’lık GeForce 8800 GTS’in duyuruluşu da buna benzer bir atılımdı. Yine de duyurulduğu tarihten beri 300 Dolar’ın altında bulunması zor bir ürün.

Crysis'in gösterimi (demo) geçtiğimiz cumartesi gününden itibaren indirilebiliyor.

Crysis’in gösterimi (demo) geçtiğimiz cumartesi gününden itibaren indirilebiliyor.

Görünüşe göre sonunda üretici firmalar başarım bağlamında üst seviyeli kartlara çok daha yakın olan, hakiki orta seviyeli ürünleri sunmanın vaktinin geldiğine karar vermişler. Böyle ürünlerin yaratılmasında fason yonga üreticilerinin de yardımı çok büyük (bu şirketlerin başında Tayvanlı TSMC geliyor).

Acaba GeForce 8800GT, mali durumu idare eder seviyede olan oyuncuların gözde kartı olabilecek mi?

Bir cevap yazın