Yeni, Daha Hızlı, Daha Sessiz: Seagate Barracuda 7200.8

Seagate Barracuda 7200.8

Seagate Barracuda 7200.8

İlk önce Seagete’in diskleri için cömert davranıp beş yıllık üretici garantisi verdiğini belirtelim. Rakiplerinin yüksek kalite ATA disklere verdiği üç yıllık garanti süresini göz önüne alırsak bu önemli bir fark. Aslında 300 GB gibi üç sene sonra komik olabilecek bir kapasite için bu çok da önemli değil. Fakat unutmayın bundan 18 ay önce maliyetleri düşürmek için üreticiler garanti sürelerini 12 aya indirmişlerdi.

Ne yazık ki Seagate aynı güveni harici disk serisine göstermiyor – pazarda bu kadar şık görünen plastik bir koruyucusu olan başka disk olmadığı halde üretici bu diskler için sadece bir yıllık garanti sunuyor. Avrupa’da ve ülkemizde dağıtıcılar kanun tarafından belirlenen 2 yıllık garantiyi vermek zorundalar.

Barracuda 7200.8, Seagate’in ürünlerini geliştirmek için harcadığı sistemli çabanın bir örneğini sergiliyor. Gürültülü, sıcak çalışan 10 GB Barracuda ATA, geçen süre içerisinde inanılmaz şekilde sessiz ve nispeten daha serin çalışan bir sürücüye dönüştü. Seagate ayrıca ses denetimi de (acoustic managment) sunuyor fakat neredeyse bütün uygulamalar için bu özelliği kullanmak iyi bir fikir değil çünkü erişim sürelerindeki artış ses seviyesindeki düşüşe deymiyor.

Seagate yine en son çıkarmış olduğu disklerinin başarımını arttırmayı başarmış. 400 GB modeli en yüksek aktarım hızı olarak yaklaşık 70 MB/s okumaya erişebiliyor. Bu değer ST3400832AS’yi piyasada bulunan ve 7200 RPM çalışan en hızlı ATA sabit disk haline getiriyor. Western Digital’in 74 GB Raptor diski 10,000 RPM’lik dönüş hızıyla hala en tepede yerini alıyor.

Erişim süreleri açısından bakıldığında, iyimser arama zamanı tanımlarının tersine sonuç biraz sürpriz oluyor, her iki 7200.8 sürücü de en yüksek değerleri yakalayamıyor. 400 GB model 16.5 ms değerine imza atarken küçük kardeşi olan 300 GB model 15 ms değerine ulaşıyor. Karşılaştırma açısından söyleyelim, Hitachi 7K400 12.5 ms değerine ulaşabiliyor fakat bunun üç yerine beş plaka ve komut sıralaması olmadan yapıyor. İçinizden bazılarının aklına bu yeni teknolojinin kullanılmadığı zaman erişim süresini kötü yönde etkilediği sorusu gelmiş olabilir. Winbench sonuçları da bu yönde bir sonuç çıkarmaya neden oluyor. Bu konuyu incelemek için başka bir yazı yayınlayacağız.

Plaka başına 133 GB sayesinde Seagate doğru yoğunlukta bir kapasiteye ulaşmış gibi gözüküyor. Pazar “tam sayılı” kapasitelere alışık fakat bunlar tam olarak kullanılamıyor, 300 GB örneğinde olduğu gibi. Bu sayede neden veri aktarım hızının biraz daha düşük diğer taraftan erişim hızının da çok az daha iyi olduğunu anlayabiliyoruz.

Seagate Barracuda 7200.8

Seagate Barracuda 7200.8

Seagate Barracuda 7200.8

Bir cevap yazın