Yeni, Daha Hızlı, Daha Sessiz: Seagate Barracuda 7200.8

Yeni, Daha Hızlı, Daha Sessiz:  Seagate Barracuda 7200.8

Seagate’in yeni Barracuda 7200.8 sabit diski rakibi Western Digital’in en son çıkaracağı sürücüden önce çıktı, fakat deney örneklerinin dağıtılması bu kadar hızlı gerçekleştirilemedi. Harici 400 GB kapasiteli disk elimize geçtiğinde ilk önce başarımı tam olarak ve tarafsız değerlendirebilmek 3.5″ bir sabit diski 300 GB veriyle doldurduk. Bundan kısa bir süre sonra dahili 400 GB sabit disk de elimize geçti ve bu yazıda üzerine eğilebileceğimiz üç ayrı model sabit diskimiz oldu.

İlk bakışta çok fazla şey değişmiş gibi gözükmüyor. Hala bilindik 3.5″ biçim etmeni (form factor), 7200 RPM dönüş hızı ve 8 MB önbellek. Her ne kadar çok az avantaj sağlasa da (bu 8 MB önbelleğin hala rekabet edebileceği anlamına geliyor) rakip Maxtor’un diskleri yaklaşık dokuz aydır 16 MB önbellekle satılıyor. 7200.8 Yerel Komut Sıralama (Native Command Queuing – NCQ) özelliği sunan ikinci kuşak sabit disk. Bu özellik sayesinde sürücü kendisine gelen komutları daha verimli çalıştırabilmek için sıralaya biliyor, böyle kafa hareketleri ve erişim süreleri kısalmış oluyor.

Bu yeni Seagate disklerde gerçekten yeni olan bir şey varsa o da 133 GB veri depolayan plakaların kullanım şekli. Bu sayede üretici, en üst modeli olarak üç plaka kullanan devasa 400 GB kapasitede diskler sunabiliyor.

Masaüstü sürümü bir kaç haftadır piyasada olmasının yanında, üzerinde yedekleme tuşu bulunan harici sürüm de artık pazarda bulunabiliyor. Her ikisine de bir göz atalım.

Bir cevap yazın