Yeni Core i5 ve Core i7 İncelendi

Intel Core i5

Intel aslında şu anda kendini 32 nm üretim sürecine dayalı orta seviye modeller olan Clarkdale’nin gelişimine odaklamış durumda. Clarkdale gelecekte çıkacak olan Core i5 ve Core i3 işlemcilerin temelini oluşturacak. Bu Intel için gerçekten önemli. O kadar önemli ki yeni tanıtımı yapılan Core i5 ve Core i7’ler yerine tamamen gelecekte çıkaracakları modellere gözlerini dikmiş durumdalar.

Ancak Clarkdale’ye daha altı ay var. Şimdi dikkatimizi Lynnfield çekirdeğine LGA 1156 arayüzüne sahip Core i5 ve Core i7 işlemcilere verelim.

Yaşlı Core 2 Yavaştan Gidiyor

Intel Core i5 Kutu
Aslında Core i7, Core i5 ve Core i3 markaları yaygınlaştıkça Intel yavaş yavaş üç yıldan fazla süredir gayet iyi hizmet veren Core 2 ailesinin sonunu ilan etmiş oluyor. Ancak bu değişim tabi ki hızlı bir şekilde olmayacak. Hatta önümüzdeki yılın son çeyreğine kadar Intel’in Core 2 mimarisi para etmeye devam edecek.

Firmanın ağustos ayında yayınladığı fiyat listesinde (yurt dışı için geçerli) Core 2 Quad işlemciler 163 $ ile 316 $ arasında fiyatlandırılırken Core 2 Duo işlemciler 113 $ ile 266 $ arasında fiyatlara sahipti. Acaba en son tanıtımı yapılan Lynnfield modellerinden sonra bu fiyatlarda indirimler söz konusu olabilir mi? Bunu zaman gösterecek.

Orta Seviye Nedir?

Hemen söze girmek gerekirse Bloomfield işlemciler yani LGA 1366 yapısına sahip Core i7 modelleri Intel’in işlemci listesinde en üst sırada yer alıyorlar. Lynnfield ise alt-ileri seviye ile orta seviye arasında bir yere konumlanıyor. Yorkfield (Core 2 Quad) modelleri Intel’in 2010’un birince çeyreğinde Clarkdale işlemcilerini çıkarana kadar aradaki boşluğu doldurmaya devam edecekler. Ve son olarak iki çekirdekli Pentium ailesi Wolfdale serisi işlemciler ise 2010 yılı içinde kullanılmaya devam edecek.

Eğer bir süredir aklınızda Core 2 Quad veya Phenom II X4 almak varsa Core i5 işlemciler ilginizi çekebilir. Ancak aklınızda LGA 1366 Core i7 işlemci almak geçiyorduysa, Core i7 860 ve 870 modelleri (i7 920 ve 950 fiyatlarına yakın) sizin için uygun olabilir. Peki, mimari, işlevsellik ve fiyatlar birbirine bu kadar benzerken işlemciler arasında nasıl seçim yapacaksınız?

İyi bir soru. Bu yazımızda özellikle üzerine eğilmek istediğimiz noktalardan birisi de bu. Eğer teknoloji hakkında bilginiz yoksa Intel’in isimlendirme stratejisi tam anlamıyla kafanızı karıştıracaktır. Allahtan Intel işlevselliği markalamanın önüne koyuyor da bu yazı içerisinde bahsedecek başka konular bulabiliyoruz.

9 Yorum

 1. Hamdi Kellecioğlu

  Turbo Boost’un devreye girebildiği yerlerde daha yüksek saat hızına çıktığından Core i5, bazı durumlarda Bloomfield temelli eski Core i7 920’yi geçebiliyor. Turbo Boost’un ne olduğunu buradan okuyabilirsin.

 2. güven

  İnsanları nasıl kandırcaz diye intele ve microsoft amcaya çanak tutmanızı şiddetle kınıyorum. Bi kamyon para verip FARRARİ alıcaz, sonra fazla yakıyor diye GAZ taktıracağız.Yok böyle kafa yapısı.Az yakmasını istiyorsan küçük bişey al kardeşim FARRARİ demek hız demek ,güvenlik demek,konfor demek,gaza bastınmnı asfalt kazınacak elbette fazla yakıcak ve yakmalı ne kadar enerji okadar sürat. SİZ BU İŞLETİM SİSTEMİNİN HIZINDAN ,KONFORUNDAN,VE GÜVENLİĞİNDEN BAHSETMELİSİNİZ ,neymiş efendim az yakıyormuş.E ozaman windows 7 gaz taktıralım oldumu? SAYGILAR güven

 3. Tahir Meylani

  Bugün düşük güç tüketimi, işlemciler ve işletim sistemleri için vazgeçilmez hale geldi. Evinizdeki bir tek bilgisayarın daha az güç tüketmesi belki size çok da olumlu yansımayacak fakat düşünün, binlerce bilgisayar olan işyerlerinii binlerce işlemci barındıran sunucu merkezlerini. Onlar için düşük güç tüketimi demek, milyonlarca dolarlık tasarruf ve dolaylı olarak çevreye daha az tahrip demek.

  Bütün bunları göz ardı ederek yapılan kişisel yorumlar ve manasız benzetmeler kimsenin bir işine yaramıyor.

  • plazma

   evet ozellikle sunucu sistemler ve buyuk sirketlerde degil evlerimizde bile sadece bilgisayar degil her elektornik ürün A sinifi , tasarruf gibi etiketlerle giriyor hepsi milli servete katkı sonucta cok tuketmeye devam edersek tuketmeye bir sey kalmayacaginin gostergesidir o da, saygilar.

 4. disco

  Böyle yapay deneylerin yanında en azından bir kaç tane güncel oyun deneyleri yapılmalıydı.Böylece aradaki farklar daha net ve daha doğru bir şekilde ortaya konabilinirdi.Büyük bir kesim oyunlar için işlemci alıyor karar vermeleri daha net olurdu.

Bir cevap yazın