Yeni Cooler Master Kasanın Kırmızı LED Lambaları ve PSU’su Var

Cooler Master, kasalarına yeni model daha ekledi: USP 100 kırmızı renkli şık LED lambaları, geniş iç hacmi, 550 Watt güç kaynağı ve buna karşılık 100 Dolarlık fiyatıyla dikkat çekiyor.

Cooler Master USP 100 Cooler Master USP 100

USP 100 oldukça kullanıcı dostu bir kasa. İşlemci soğutucusunun kolay takılabilmesi için anakart bölmesinde bir açıklık bulunuyor. Ayrıca kablo düzeni açısında yan panel ile anakart paneli arasında 1,5 cm kadar bir boşluk bırakılmış. Güç kaynağı kasanın dibine yerleştirilmiş. Altı adet 3.5″ sabit disk yuvası vidalamaya gerek olmadan kullanılabiliyor. Ayrıca basın bültenine göre optik sürücü yuvaları da vidasız kullanılabiliyormuş.

Cooler Master’in kendisinden neredeyse 10 Dolar daha ucuz olan NZXT Hades kadar iyi soğutulduğunu iddia edemeyiz. Zira kasanın sadece ön tarafında bir adet 120 mm çapında kırmızı LED’li fanı var. Kullanıcılar kasanın etrafındaki fan ızgaralarını kendi imkanları dahilinde değerlendirmeliler. Ayrıca 550 Watt Extreme Power PLus güç kaynağının verimi yalnızca %70. Günümüzün kaliteli güç kaynaklarının verimliliği %80’in altında değil. Bu durumda 12V kanalından gerçekte sadece 384 Watt güç elde edebilirsiniz. Yine de bu değer çift GPU ekran kartları taşıyan sistemleri ucu ucuna kaldırmaya yeter. Yalnız bu kartların yanına başka bir ekran kartı daha takacaksanız bu PSU sizi kurtarmaz. Üstelik ATI Radeon HD 5970 gibi çok uzun bir ekran kartını (30 cm) bu kasaya tıkmak pek akıl karı olmaz çünkü iç genişliği 28-29 cm civarındaymış.

Cooler Master USP 100 yeni yıldan itibaren Kuzey Amerika’da satışa sunulacak. Avrupa’ya ne zaman gelir bilmiyoruz.

Cooler Master USP 100     Cooler Master USP 100

2 Yorum

 1. fatih

  verimlilik ile ilgili hesaplamalarınız yanlış, bir psu 1000w ise yüzde 70 verimliliği varsa 700w güç üretmez. durum şundan ibaret olmalı .sizin dediğiniz gibi olsa piyasadaki 250w dandik powerler yaklaşık %50 verimli yani 125 watt üretmesi lazım ama bu yanlış

  800 watt bir psu %80 verimliliğe sahip, 800watt verebilmesi için şebekeden 1000w güç çekmek zorunda.%70ise 700watt üretebilmek için 1000w çekmek zorunda.

  yazıdaki cooler master psu 550w güç üretebilmek için 790watt şebekeden elektrik çekecek yani.

  bu sebeple werimliliği düşük psu lar hem cebinizi yakar hemde fazla elektrik çekdiği için daha fazla ısınır. 

 2. Tahir Meylani

  Gerçek watt ölçümü esas alınırsa yazarın yazdığı doğru fakat eğer üreticinin verdiği rakam baz alınırsa o zaman Fatih arkadaşımızn dediği doğru. Ama bildiğim kadarıyla çoğu üretici maksimum çıkabilecekleri watt değerlerini esas alır. Güç kaynağının prizden çektiği gerçek watt miktar ı bildiğim kadarıyla PSU’lara yazılmıyor. Verimlilikten bunu hesaplayabiliyoruz.

  Aslında güç kaynağının verimi ile ilgili 2 tane ayrıntılı makale var sitemizde ilgilenenler buraya başvurabilir.

  http://www.thgtr.com/guc-kaynagi/kaliteli-guc-kaynagi-sart/gerekli-olan-guc-miktarini-hesaplamak

  http://www.thgtr.com/grafik/ekran-karti/ekran-kartinizin-ne-kadar-guce-ihtiyaci-var/guc-kaynagi-verimliligi

Bir cevap yazın