Yeni Carmageddon Oyunu Yolda

Carmageddon sitesi bir şeyler için geri sayıyor…

Bilgisayar oyunlarıyla 90’lı yıllarda tanışmış olup da Carmageddon ismini duymamış olan biri var mıdır bilemiyorum. Stainless Games’in 1997’de 70’lerin kült filmi Death Race 2000’den esinlenerek yarattığı ve bizlere bir yandan şehrin sokaklarında gezinen yayaları ezip puan kazandığımız bir yandan da diğer yarışçılara karşı vahşice mücadele ettiğimiz bu bol kanlı “savaş” oyunu, video oyun tarihinin en çok tartışılan yapımlarından biri oldu kuşkusuz. Hatta çığ gibi büyüyen tepkiler karşısında Stainless Games, üzerinden geçerek asfalta yapıştırdığımız, o da yetmezmiş gibi üzerinde patinaj çektiğimiz insanları, birçok ülke için ölürgezere (zombi yahu) çevirmek durumunda bile kalmıştı.

İlk oyunun yakaladığı “haklı şöhreti”, üç yıl içinde iki başarılı devam oyunu izlemiş olsa da; serinin popülaritesi 2000’lerin ilk yıllarında azalmaya başlamıştı. 2005 yılında serinin dördüncü oyununu geliştirmekte olan Visual Science’ın kepenkleri indirmesiyle birlikte de büyük oranda unutuldu. Ancak görünüşe bakılırsa Carmageddon, eski görkemli günlerini bizlere tekrar hatırlatmak için geri dönüyor. Zira oyunun isim haklarını elinde bulunduran Square Enix Avrupa’nın (eski adıyla Eidos Avrupa, daha da eski adıyla SCI) açtığı Carmageddon sitesindeki gizemli sayaç, 1 Haziran’ı işaret ediyor.

Muhtemelen yeni oyunun duyurusu ve E3 2011’de de güzel bir gösteri. Çok mu şey istiyorum?

Carmageddon Screenshot

4 Yorum

  1. syfpsy

    O zamanlar online multiplayer oynayamıyorduk, tek yapabildiğim oyunu patchleyip yeşil yerine kırmızı kan akmasını sağlamaktı. Şimdi şöyle 10+ kişilik ölüm yarışları tadından yenmez. Umarım eski soğuk atmosferi yakalarlar.

Bir cevap yazın