Yeni Bir Mobil Yarışmacı: NVIDIA GeForce4 Go

Yeni Bir Mobil Yarışmacı: NVIDIA GeForce4 Go

Geçen ay ATI’nin yeni Mobility Radeon 7500 mobil grafik işlemcisine başlıklı yazımızda bakmıştık ve sunduğu performans bizi heyecanlandırmıştı. Bu incelemeyi yayınladığımız tarihlerde NVIDIA yeni GeForce4 ürün serisini San Francisco’da klas bir gösteriyle tanıttı. Yeni GeForce4Go elbette yeni GeForce4 ürün ailesinin bir üyesi.

GeForce4 ürün serisi uzun süredir tanık olduğumuz belki en kötü gizlenmiş sırdı. Çoğu kullanıcı ürün çıkmadan pek çok detayını biliyordu. Belki de bu yüzden büyük ses getiremedi ancak yine de NVIDIA için ileriye atılmış çok heyecan verici bir adımdı.

GeForce4 masaüstü modellerinin tüm detaylarını duymamıza ve performanslarını görmemize karşın, NV17M olarak da bilinen GeForce4Go hakkında bugüne dek çok az şey yazıldı. GeForce4Go hakkında bilgi edinemeyişimizin nedenlerinden en önemlisi test numunelerinin olmayışıydı. THG de bu sorundan etkilendi. Mesele GeForce4Go’yu inceleyip incelemeyeceğimiz değil, ne zaman incelenmek üzere bir numune elde edebileceğimizdi.

Bir diğer konu, GeForce4Go’nun yeni notebook modellerinde kendine yer bulamayışıydı. Baktığımızda NVIDIA ‘nın yeni notebook tasarımlarında (şimdiye dek) fazla yer edinmediğini görüyoruz. Şimdilik sadece Dell ve Toshiba GeForce4Go’lu modeller satıyor. NVIDIA yeni Acer TravelMate 630 ve WinBook n4 modellerinde kendine yer bulduysa da her ikisi de GeForce4Go’yu değil GeForce2Go’yu kullanıyor. Öte yandan bu yazıyla aynı tarihte GeForce4Go’yu Dell Inspiron 8200, Dell Latitude C840, Toshiba Satellite 5105-S507, Toshiba Satellite 5105-S607 ve Toshiba Satellite Pro 6100 modellerinde göreceksiniz. Firmalar bu yıl yeni Pentium 4m notebook modellerini duyurdukça GeForce4Go’yu başka modellerde de görebileceğimiz belirtiliyor. Yukarıda saydıklarımıza GeForce4Go’lu kaç model daha ekleneceğini izlemek ilginç olacak. Ancak şimdilik ATI Mobility Radeon 7500 grafik işlemci notebook bulmak çok daha kolay.

NVIDIA GeForce4Go’yu çıkardığında bu grafik yongasını taşıyan tek notebook, 100 MHz FSB hızında çalışan Pentium III 1.1 GHz işlemcili Toshiba Satellite 5105-S507 idi. Elbette, ATI Mobility Radeon 7500 incelememizde detaylı olarak açıkladığımız gibi, farklı platformlar üzerine kurulu farklı notebook’ları karşılaştırmak zor, çünkü bu sistemlerin konfigürasyonlarının aynı olması imkansız. Toshiba 5105-S507 ile Dell Inspiron 8100’ü örnek verirsek, bize göre bu iki sistemin FSB hızındaki farklılık bile yapılacak herhangi bir karşılaştırmayı anlamsız hale getiriyor.

Uzun bekleyişler sonunda GeForce4Go testimiz için Dell bize nihai mühendislik örneği bir notebook verebildi. Bayramlık çocuklar gibi heyecanlanarak GeForce4Go’yu incelemeye ve NVIDIA’nın bizi inandırmaya çalıştığı evrimin bu model olup olmadığını araştırmaya başladık.

Bir cevap yazın