Yeni Başlayanlar İçin Video Düzenleme: Matrox RT.X10

Yeni Başlayanlar İçin Video Düzenleme:  Matrox RT.X10


Ürün kutusu. Yeşil renkte gözalıcı bir paket.

Bilgisayar konusunda tecrübesiz olan birçok kullanıcı, üzerinde IEE1394/ Firewire arabirim bulunan bir bilgisayarın sayısal video kameralarından bilgisayarlarına film aktarmak ve daha sonra da kesip biçmek için yeterli olacağını sanır. Ancak bunun büyük bir yanılsama olduğunu kısa bir sürede anlarlar. Gerçek zamanlı efektler söz konusu olduğunda profesyonel donanım ve yazılım olmadan ortaya doğru dürüst bir şeyler çıkarabilmek olası değildir. İşte bu aşamada Matrox RT.X10 modeli ile piyasaya başlangıç seviyesinde bir çözüm önermiş oluyor.

Matrox, pakedin fiyatını düşük tutabilmek için kendisini “DV” video formatı ile sınırlandırmış, zaten bu format da sayısal kameraların çoğunun kullandığı bir standart. RT.X100 ve RT2500 gibi büyük ağabeyleri ile karşılaştırıldığında, Matrox X10 modelinin gerçek zamanlı efektlerin bir kısmından feragat ettiği görülüyor. Buna rağmen geriye kalan efektler bu işe yeni başlayanların şapkasını uçuracak kalitede. RT.X100 veya RT2500 modellerinden farklı olarak, RT.X10 MPEG-2 formatını direkt olarak desteklemiyor. MPEG-2/ DVD veya MPEG-4/ DivX gibi formatlar programa “import” edilebiliyorlar ancak bu işlem de oldukça zahmetli ve uzun sürüyor.

Pakete Neler Dahil Edilmiş?

Ürünün fiyatı için birçok kullanıcı pahalı diyebilir, ancak bence paketin içeriği için bu fiyat uygun. Öncelikle paketten çıkan grafik kartı hem analog hem de sayısal kameraları destekliyor. Görüntü içeriği seçimlik olarak FireWire kablosu ile (sayısal) veya S-VHS – Cinch girişlerinden transfer edilebiliyor. Yazılım olarak popüler Adobe Premiere programı ve Matrox’un gerçek zamanlı efektleri ile Premiere’in yeteneklerini artıran yardımcı programları geliyor. Dikkat: Adobe Premiere’in tek kullanıcılı lisansı zaten Adobe’un Web sitesinde kendi başına 549 dolara satılıyor.

Kartın özeti: Mmaksimum efekt, minimum yonga. Ortada modifiye edilmiş ve görüntü düzenleme işlemleri için özelleştirilmiş olan G550 yongası görülüyor.

Kartın özeti: Mmaksimum efekt, minimum yonga. Ortada modifiye edilmiş ve görüntü düzenleme işlemleri için özelleştirilmiş olan G550 yongası görülüyor.

X10'un çıkış plakası: IEEE1394/ FireWire (sayısal video giriş ve çıkışı, solda), çıkış kutusu ("breakout box") portu (ortada) ve ses portu (sağda).

X10’un çıkış plakası: IEEE1394/ FireWire (sayısal video giriş ve çıkışı, solda), çıkış kutusu (“breakout box”) portu (ortada) ve ses portu (sağda).

Bir cevap yazın