Yeni Başlayanlar İçin Anakart Seçim Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Anakart Seçim Rehberi

Bir zamanlar hepimiz bu işe yeni başlamıştık ancak bu konuda uzman olanlar yolculukları sırasında nelerle karşılaştıklarını kolay unuturlar. Sürekli anakart karşılaştırmaları yapan Tom’s Hardware Guide olarak biz bile bazen yeni başlayanların tavsiyelerimizi tam olarak anlayacak bilgiye sahip olmayabileceklerini unutabiliyoruz.

Anakart seçimi sırasında nelere dikkat edilmelidir? Tabi ki istenilen işlemciyi desteklemesi en önemli nokta ve yine bu konuda da düşük güç tüketimli modellerden 200 W üstü güç tüketen hızaşırtılmış işlemcilere kadar pek çok incelemeye imza atan Tom’s Hardware Guide yardımımıza koşuyor. Ancak anakart denilen şey işlemcinin üzerine takıldığı basit bir aygıttan öte bir bileşen!

Yeni kullanıcıların başına gelebilecek en kötü senaryolardan birisi pek çok parçaya yüzlerce dolar harcadıktan sonra bunların bir birine uyumlu olmadıklarını öğrenmeleridir ya da parçalar bir birine uysalar da bazen birlikte çalışmayı reddederler. Daha sık görülen sorun ise yüksek fiyatlı bir sistemin başarımını sınırlayan yanlış bileşen seçimidir.

Bir birine uyan ve beraber çalışabilen parçaları seçebilmek için anakart boyutu, soket türü ve yongaseti özellikleri gibi şeyleri bilmeniz gerekir. Ayrıca en iyi başarımı almak için bellek seçimi ve ekran kartı desteği gibi karışıklıkları da gidermenizi gerekir. Son olarak işlevselliği arttırmak için de tümleşik bileşenler ve ek yuvalara dikkat etmelisiniz.

Görünüşe göre pek çok şeyi aynı anda dikkate almanız gerekiyor ve buna bir de iki düzineden fazla marka ve yüzlerce seçenek eklendiğini düşünün. Ancak biraz genel bilgiyle ve birkaç inceleme yazısıyla kendinize en uygun anakartların sayısını ciddi oranda azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın