Yeni Amiga’nın Sistem Özellikleri Belli Oldu

Yeni Amiga platformunun ilk ayak seslerini dün sizlerle paylaşmıştık. A-EON internet sitesinde yaratılan gizem bir yana dursun Amiga kullanıcıları arasında dolaşan heyecan verici söylentiler akıllara, “acaba Amiga efsanesi yeniden mi doğuyor, yeni bir home-brew çağı mı başlıyor” sorularını getirdi.

Bugün ise dün geleceğini söylediğimiz açıklama geldi. Yeni Amiga sistemi A-EON  X1000 (Amiga One kullanamıyorlar tabi) üzerindeki sis perdesi aralandı.

İlk önce Nemo, yani Amiga X1000’in anakartının özelliklerine bir bakalım:

  • Dual-core PowerISA v2.04+ CPU
  • “Xena” XMOS XS1-L1 128 SDS
  • 7.1 kanal HD ses
  • 4 adet DDR2 bellek slotu
  • 2x PCIe x16, 2x PCIe x1, 2x PCI, 1x Xorro slotu
  • 10x USB 2.0, 1x Gigabit Ethernet, 2x RS 232, 4x SATA 2, 1x IDE
  • JTAG bağlantısı, 1x Compact Flash

Amiga One Mobo

Sistemin işlemcisi hakkında açıklanmış bir bilgi yok henüz. Ancak çift çekirdekli bir PowerPC işlemcisi olacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Öyle sanıyoruz ki bir sonraki bilgi dalgasında işlemci hakkında da heyecan verici bilgilere ulaşabileceğiz.

Yeni Amiga’nın en çok merak edilen noktası da hiç şüphe yok ki kullanıcılara büyük esneklik sağlayan ve işlemcinin üzerindeki gereksiz yükleri alarak daha verimli işlem yapmayı sağlayan custom chip. X1000 ile tamamen esnek custom chiplere kavuşuyoruz. Xena adı verilmiş bu yeni sistemle eş zamanlı 8 işlem, 400 MIPS gücünde gerçekleştirilebiliyor. Yani Xena ile Amiga X1000 hem oldukça esnek hem de güçlü bir yan işlemciye sahip olmuş oluyor. Hyperion’a göre Xena sonsuz kullanım alanına sahip. Donanım kontrolü, DSP fonksiyonları, robotbilim, konsol emülasyonu, teatral ışıklandırma…

Anakart özelliklerinde belirtilen Xorro slotu ise Xena’ya eşlik etmek için ve Xena arabirimine erişebilmek için tasarlanmış bir PCIe x8 slotu. Bu slotla Xena arabirimini dışarıdan taktığımız donanımla kontrol edebileceğimiz söyleniyor, hatta daha fazla işlem gücü için paralel işlem mimarisinde yeni çığırlar açan Xcore çiplerini de zincir olarak bu arabirime bağlamamız mümkün. Teorik olarak 102400 MIPS’e kadar bir işlem gücü öngörülüyor (i7 extreme 965’in neredeyse 2 katı) ve bu sadece Xorro slotuyla erişilebilecek bir işlem gücü. Tabi bu işlem gücünün tamamen farklı bir mimariyle çalıştığını ve çok daha verimli olduğunu belirtmemize gerek yok sanırım. Kullanıcıların programlayabileceği bu esnek custom chip’lerin bu sefer çok daha ucuz olacağının da altı çiziliyor.

Şu an için Amiga X1000’e komple sistem halinde sahip olmanın bedeli açıklanmış değil. Ancak ortada dolaşan söylentiler ve firmalardan sızan bilgiler bu rakamın 1300 doların altında kalacağını işaret ediyor.

Tabi bütün bu sevindirici ve şaşırtıcı açıklamalara rağmen, Amiga kullanıcıları 2007’deki PowerPC hayal kırıklığını unutmuş değil. Ayrıca Amiga X1000 çok muhteşem bir sistem de olsa bugün kullandığımız bilgisayarlardan (bir anlamda Bill amcadan) vazgeçmemiz çok kolay değil. Evet, AmigaOS muhteşem ve gelişmeye açık bir işletim sistemi olabilir. Amiga X1000 performansıyla evimizdeki bilgisayarlara nal toplatabilir, ama RISC mimarisinin genel dezavantajıyla da karşı karşıya. Bu mimaride program geliştirmek oldukça meşakkatli.

Yine de kulağımıza gelen bilgiler şimdiden Blu-Ray kodeklerinin halledildiği ve FireFox ve Open Office gibi yararlı programların devşirme (port) işlemlerinin başlatıldığı yönünde.

2010 heyecanlı bir yıl olacak.

Bir cevap yazın