Yeni AMD Yongasetleri Mayıs Ayında Geliyor

AMD uzunca bir süredir masaüstü yongasetlerini yenilemiyor. Hatta üst düzey 790FX yongaseti çıkalı yaklaşık iki sene oldu. Nihayet AMD cephesinden yeni altyapılara yönelik haberler gelmeye başladı. Söylentiler bu sefer Digitimes’dan (hani şu anakart endüstrisinde sağlam kaynakları olan haber sitesi var ya).

Leo ve Dorado kod adlı iki yeni altyapı geliyor: Leo üst düzey, Dorado giriş düzeyini temsil ediyor. Leo Phenom II ve gelecekteki altı çekirdekli Thuban işlemcilerini destekleyecek. Yongaseti Intel P55’in aksine yine kuzeyköprüsü ve güneyköprüsü olmak üzere iki ayrı parçadan meydana gelecek. Leo’nun yongaseti 890FX ile 890GX ve güneyköprüsü ise SB850 olacak.

Mayıs 2010’da gerçekleşmesi beklenen yongaseti duyurusundan sonra Thuban işlemcileri çıkacak. Yalnız bu altı çekirdekli devasa işlemciyi yalnızca Leo kod adlı altyapılar destekleyecekmiş.

Dorado genel kullanıcı kitlesine hitap edecek olan altyapının adı. Altyapının yongaseti 880G ve SB810’dan meydana geliyor. AMD’nin Radeon HD 5000 serisi ekran kartları da Leo ve Dorado altyapılarının birer parçası olacak.

Bir cevap yazın